I dag, tirsdag 26. mai, fyller kronprins Frederik av Danmark 52 år, og i den anledning har det danske kongehuset delt et helt nytt bilde av kronprinsen, slik de pleier å gjøre på de kongelige fødselsdagene.
Det er imidlertid ikke bare bildet som vekker oppmerksomhet på en dag som denne. Kronprinsens siste år har nemlig ikke vært helt smertefritt, og har brakt med seg både skiulykke, skiveprolaps og hytteskandale i de sveitsiske alpene.

Private bilder vekker oppsikt: - Klokt
Jubilanten er uansett godt likt i hjemlandet, og hundrevis har tatt seg tid til å gratulere kronprinsen med dagen.
- For en mann
Som nevnt har det danske kongehuset delt et portrett av kronprins Frederik i anledning fødselsdagen. Bildet ligger ute på kongehusets nettside, men det er også delt på deres offisielle Instagram-konto.
I kommentarfeltet har det rent inn med gratulasjoner, og i skrivende stund er det lagt igjen nesten 2000 kommentarer under bildet. Blant dem er det flere som påpeker at kronprinsen ikke ser så verst ut til å være 52 år gammel.
- Et svært vakkert bilde, har en kommentert.
- Wow, for en mann. De øynene! Gratulerer så mye med dagen, har en annen skrevet.
- Et virkelig godt bilde av vår vakre prins, har en tredje skrevet.

Nye bilder får oppmerksomhet
Flyttet til Sveits
Som nevnt har det vært et noe trøblete år for den danske kronprinsen, som startet sitt 51. år med skiveprolaps i ryggen. Dermed måtte han avstå fra Royal Run, som arrangeres av Danmarks Idrettsforbund, der han opprinnelig skulle løpe en mil.
I oktober ble det kjent via en pressemelding at han og kona, kronprinsesse Mary (48), skulle sende alle barna på kostskole i Sveits fra nyttår av.
Første uken i januar var familien på plass i skiparadiset Verbier, der arveprins Christian (14), Isabella (13) og tvillingene Vincent og Josephine (9) i utgangspunktet skulle tilbringe 12 uker. De gledet seg stort til den kommende tiden, men det skulle vise seg at det ikke bare ble fryd og gammen for den danske kronprinsfamilien.

Hytteskandale
Ifølge danske Se og Hør ble det nemlig oppstandelse i hjemlandet da det ble kjent at kronprinsparet for en del år siden hadde brukt ti millioner danske kroner fra budsjettet sitt for å finansiere en skihytte i Sveits.
Kronprins Frederik fortalte selv til pressen, da de møtte familien i Sveits, at de for ti år siden gikk til innkjøp av skihytta, og det var der de skulle oppholde seg i denne perioden.
- Vi skal bo i huset vi har bodd i i ti år. Det er et hus vi faktisk kjøpte for mer enn ti år siden. Så det er et hjem vi kjenner, skal han ha uttalt, ifølge det danske ukebladet.

Slik takler de coronakrisen
Frem til da skal det danske folk ha vært uvitende om fritidsboligen og dens pris, da det skal ha vært sagt at familien bodde hos velstående venner i periodene de besøkte stedet. Kort tid etter kunne derimot Ekstra Bladet, som hadde vært i kontakt med personen som solgte huset til kronprinsfamilien for ti år siden, avsløre prisen.
Selgeren, en svensk forretningsmann, fortalte at det var kronprinsen selv som hadde vist interesse for boligen som de senere kjøpte for over ti millioner danske kroner.
Det kom også frem i Ekstra Bladet at kronprinsfamilien hadde leid ut hytta i periodene de ikke befant seg i skiparadiset, og det for mellom 27 800 og 86 800 danske kroner i uken - noe som vekket reaksjoner.

Får ros for dette
Måtte operere
Utenlandsoppholdets negative sider stoppet ikke der. I midten av februar skrev nemlig Ekstra Bladet at 52-åringen hadde havnet i en skiulykke i det sveitsiske skiparadiset.
- Hans Kongelige Høyhet kronprinsen pådro seg i forrige uke en mindre skade i venstre skulder i forbindelse med skigåing i Sveits. Kronprinsen er derfor i dag blitt poliklinisk undersøkt og behandlet på Rikshospitalet i København, het det i en uttalelse fra det danske kongehuset.
Som følge av skaden skal kronprinsen også ha gått gjennom en mindre operasjon.
- Behandlingen besto av en ukomplisert operasjon, som gikk etter planen. Skulderskaden påvirker ikke kronprinsens offisielle program, het det videre.

Kronprinsen røper ulykkeshistorien
I begynnelsen av mars ble kronprinsfamilien dessuten nødt til å avbryte oppholdet i Verbier og reise hjem til Danmark, da coronapandemien for fullt traff Europa.
Dermed ble kostskoleoppholdet noe kortere enn først antatt, men barna har fortsatt med hjemmeundervisning etter endt opphold i Sveits. Det kunne kronprinsesse Mary avsløre i april.
LES OGSÅ: - Harry har vært ulykkelig i lang tid
