Hertuginne Meghan er gravid:

Slik hyllet hun Diana etter gravidnyheten

Og hertuginnen lettet på sløret om graviditeten i Sydney.

VEKKER OPPSIKT: Kort tid etter at hertuginne Meghan og prins Harry kunngjorde at de venter sitt første barn, vakte Meghan oppsikt under sin første kongelige opptreden i Australia. Foto: NTB Scanpix
VEKKER OPPSIKT: Kort tid etter at hertuginne Meghan og prins Harry kunngjorde at de venter sitt første barn, vakte Meghan oppsikt under sin første kongelige opptreden i Australia. Foto: NTB Scanpix Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Mandag formiddag gledet hertuginne Meghan (37) og prins Harry (34) en hel nasjon da de avslørte at de venter sitt første barn sammen.

- Deres kongelige høyheter hertugen og hertuginnen av Sussex er veldig glade over å kunngjøre at hertuginnen av Sussex venter barn våren 2019, het det i pressemeldingen fra Kensington Palace.

Allerede timer etter kunngjøringen dukket det kongelige paret opp på sin første offentlige opptreden som vordende foreldre i Sydney i Australia.

Det var imidlertid én spesiell detalj som vakte oppsikt.

Iført en hvit, knelang kjole, designet av den australske designeren Karen Gee, stylet med noen helt spesielle sommerfugl-øredobber, hedret hun sin avdøde svigermor prinsesse Diana, ifølge utenlandske medier.

Artikkelen fortsetter under bildene.

SPESIELLE ØREDOBBER: Hertuginne Meghan avbildet i Taronga Zoo iført sommerfugløredobbene som tilhøtre prinsesse Diana. Foto: Reuters/ NTB scanpix
SPESIELLE ØREDOBBER: Hertuginne Meghan avbildet i Taronga Zoo iført sommerfugløredobbene som tilhøtre prinsesse Diana. Foto: Reuters/ NTB scanpix Vis mer
SPESIELT ARMBÅND: Den gravide hertuginnen bar også et vakkert armbånd som skal ha tilhørt ektemannens avdøde mor. Foto: NTB scanpix
SPESIELT ARMBÅND: Den gravide hertuginnen bar også et vakkert armbånd som skal ha tilhørt ektemannens avdøde mor. Foto: NTB scanpix Vis mer
MEGHAN MARKLE: Den vakre hertuginnen matchet det berømte operahuset i Sydney (i bakgrunnen) i sin hvite kjole - som så vidt avslørte en liten antydning til babymage. Foto: NTB scanpix
MEGHAN MARKLE: Den vakre hertuginnen matchet det berømte operahuset i Sydney (i bakgrunnen) i sin hvite kjole - som så vidt avslørte en liten antydning til babymage. Foto: NTB scanpix Vis mer

Samme smykke

Ifølge People er det ørepynten som får kongehusekspertene til å klappe i hendene.

Sommerfuglene skal Diana, ifølge nettstedet, ha brukt under en kongelig reise til Canada i mai 1986, ett år etter at prins Harry ble født.

Hertuginne Meghan skal også ha brukt et armbånd i gull, angivelig det samme armbåndet som prinsesse Diana hadde på seg da hun besøkte eldresenteret Lord Gage Centre i London i 1990.

Ifølge Se og Hørs kongehusekspert Caroline Vagle er dette trolig et bevisst valg fra Meghan sin side.

- Prins Harry har ved flere anledninger snakket om det vonde tapet av sin mor, og både han og broren har ved flere anledninger vist at hun alltid er med dem i tankene. Da Harry fridde til Meghan, hadde den spesialdesignede ringen en stein fra Dianas smykkeskrin – og da de giftet seg bar hun en av Dianas ringer på kvelden, sier Vagle.

Artikkelen fortsetter under bildene:

ANKOM MED BÅT: Prins Harry og hertuginne Meghan ankom Sydney med båt, og allerede på kaia var det et folkehav av oppmøtte. Foto: NTB Scanpix
ANKOM MED BÅT: Prins Harry og hertuginne Meghan ankom Sydney med båt, og allerede på kaia var det et folkehav av oppmøtte. Foto: NTB Scanpix Vis mer
VARM HILSEN: Hertuginne Meghan hilser på alle de oppmøtte i Sydney da hun og ektemannen prins Harry ankom byen. Foto: NTB Scanpix
VARM HILSEN: Hertuginne Meghan hilser på alle de oppmøtte i Sydney da hun og ektemannen prins Harry ankom byen. Foto: NTB Scanpix Vis mer

- Jeg tror ikke det er tilfeldig at Meghan bærer hennes smykker nok en gang. Det er deres hyllest til Diana, legger hun til.

Helt spesielt møte

Under besøket i Sydney var det også en annen hendelse som tok oppmerksomheten til fotografene. Blant de mange som hadde møtt var en av prins Harrys største fans, Daphne Dunne (98), som hadde funnet seg en plass helt foran i folkemengden.

Det var dermed ikke vanskelig for den britiske prinsen å få øye på den 98 år gamle damen som han har møtt på flere ganger tidligere.

- Jeg henter kona mi, så skal du få hilse på henne, skal Harry ha sagt til Daphne, ifølge Hello!

STORT MØTE: Hertuginne Meghan møter prins Harrys aller største fan, Daphne Dunne, for aller første gang. Foto: NTB Scanpix
STORT MØTE: Hertuginne Meghan møter prins Harrys aller største fan, Daphne Dunne, for aller første gang. Foto: NTB Scanpix Vis mer

Meghan skal deretter ha kommet bort og snakket varmt om både det spesielle møtet, og den kommende babyen.

- Jeg er så glad for å endelig møte deg. Jeg har hørt så mye om deg. Neste gang vi møtes håper jeg vi har den lille babyen med oss, skal Meghan ha sagt.

Artikkelen fortsetter nedenfor.

FLERE HYGGELIGE MØTER: Prins Harry og hertuginne Meghan fikk flere hyggelige møter langs gatene i Sydney. Foto: NTB Scanpix
FLERE HYGGELIGE MØTER: Prins Harry og hertuginne Meghan fikk flere hyggelige møter langs gatene i Sydney. Foto: NTB Scanpix Vis mer

- Vi er klare

Samtalen med Daphne skal imidlertid ikke ha vært den eneste anledningen der hertuginne Meghan fikk mulighet til å snakke om gravidavsløringen sin.

Etter en lang dagstur gjennom Sydneys gater og severdigheter, foran et folkehav som alle ønsket dem til lykke med graviditeten, endte turen på Grand Admirality House, med utsikt over byens operahus. Der fortalte Meghan at hun og ektemannen er svært begeistret for å bli foreldre, skriver Daily Mail.

- Vi er klare. Vi er så spente på å bli en del av klubben, uttalte hun ifølge tabloidavisen.

Artikkelen fortsetter under bildene.

FLERE BESØK: Prins Harry og hertuginne Meghan besøkte også dyreparken Taronga der de fikk møte koalabjørnen Ruby. Foto: NTB Scanpix
FLERE BESØK: Prins Harry og hertuginne Meghan besøkte også dyreparken Taronga der de fikk møte koalabjørnen Ruby. Foto: NTB Scanpix Vis mer
VIKTIGE MØTER: Ekteparets besøk i Australia innebar også å møte politikerne i landet. Her er de på vei ut etter fotografering med statsministeren Scott Morrison. Foto: NTB Scanpix
VIKTIGE MØTER: Ekteparets besøk i Australia innebar også å møte politikerne i landet. Her er de på vei ut etter fotografering med statsministeren Scott Morrison. Foto: NTB Scanpix Vis mer
STRÅLTE: Hertuginne Meghan strålte under besøket i Sydney, Australia. Foto: NTB Scanpix
STRÅLTE: Hertuginne Meghan strålte under besøket i Sydney, Australia. Foto: NTB Scanpix Vis mer

Ikke første gang

Ifølge Se og Hørs kongehusekspert er det nok vondt for prins Harry at Diana ikke er der nå som han skal bli pappa, og desto viktigere for ham å hente fram minnene etter sin høyt elskede mor.

Dette er som nevnt ikke første gang den britiske hertuginnen har hyllet sin avdøde svigermor ved å iføre seg symboltunge smykker.

Da Meghan og Harry kunngjorde forlovelsen sin i november i fjor, var det forlovelsesringen som fikk særlig oppmerksomhet blant den kongelige fansen.

Ifølge ITVs kongehusekspert, Chris Ship, er ringen nemlig laget av tre forskjellige steiner. En fra Botswana, der paret nettopp hadde vært på ferie, og to fra Dianas personlige smykkesamling.

Det er ikke bare materialistiske ting som gjør at fansen trekker koblingen mellom hertuginne Meghan og prinsesse Diana. Det er spesielt Meghans varme framtoning som gjør at hun fort blir sammenlignet med sin svigermor.

- Må passe seg

For mens enkelte av hennes forgjengere kanskje har en stivere og mer apatisk tilnærming til folket, har amerikanske Meghan valgt en helt annen vei. Hun håndhilser, klemmer og tar selfier med de frammøtte hordene, og går på mange måter i fotsporene til sin avdøde svigermor.

En av Storbritannias fremste eksperter på kongelig etikette, som tidligere har vært butleren til prins Charles (69) og prins Harry, tror at Meghan har gjort lurt i å gå i fotsporene til svigermoren.

- Dette er noe unge mennesker gjør. Hun har sin egen måte å gjøre ting på. Man ser mot energien til prinsesse Diana, hun var virkelig en som klemte folket. Hun var jo berømt for det, har Grant «The Royal Butler» Harrold fortalt i et tidligere intervju med til E! Online.

Etikette-eksperten mener derimot at Meghan må passe seg disse første månedene.

- Hun må være forsiktig med hva hun sier, hvordan hun sier det og hvordan det blir mottatt. Etter 19. mai (bryllupet) kommer alt til å speile seg mot kongefamilien, uttalte han, og fortsatte:

- Det handler om dagligdagse ting. Hvordan hun går, hvordan hun snakker, hva hun gjør, hvordan hun spiser, hvordan hun holder koppen sin, hvordan hun kler seg. Alt vil bli dømt nord og ned. Det er mye å lære seg, forklarte eksperten.

LES OGSÅ: - Innlagt på fødeavdelingen

Vi bryr oss om ditt personvern

Se og Hør er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer