Bildene vi ser viser oss prinsesse Ingrid Alexandra på 18-årsdagen hennes, hvor hun mottok gratulasjonsdeputasjoner fra det offisielle Norge. Det vil si at representanter fra blant andre fra statsmaktene, Sametinget og Oslo kommune kom til Slottet med gode ord og flotte gaver til prinsessen.
Prinsessen tok imot gjestene i Lille festsal ikledd en hvit Alexander McQueen-kjole, som egentlig tilhører kronprinsesse Mette-Marit (48). Rundt halsen bar hun en vakker gave fra bestemor dronning Sonja (84).

Denne gaven var dog ikke til 18-årsdagen, men til prinsessens dåpsdag 17. april i 2004. Det vakre diamanthjertet med rubin har siden fulgt prinsessen på store merkedager, og betyr åpenbart mye for henne.
Smykket er arvegods plukket ut med kjærlighet fra dronningens eget smykkeskrin. Hun har selv brukt hjertesmykket en rekke ganger siden 70-tallet, og brukte det sist gang bare noen få uker før hun ga det videre til barnebarnet.
Det heter seg at smykket opprinnelig var en kjærlighetsgave fra kong Harald (84) til sin kone da kronprins Haakon (48) ble født.

Kunstnerisk innpakning
Gaveesken arvesmykket var lagt i på Ingrids dåpsdag, viser virkelig frem dronningens kreative sider. Esken var rett og slett et kunstverk i seg selv - dekorert av dronningen med koselige bilder av barnebarnet sammen med foreldrene og storebror Marius (25).
På hver side av hjertet lå øredobber – et par diamanter og et par perler.

Første gang vi så Ingrid bruke hjertet fra bestemor, var da hun var brudepike i det svenske kronprinsessebryllupet i 2010. Siden har hun blant annet brukt det ved merkedager som besteforeldrenes 80-årsfeiring og til egne bursdager.
Ingrid har også lånt smykket bort til mamma, kronprinsesse Mette-Marit (48), som gjerne har brukt det sammen med andre anheng på ulike kjeder.
Det er åpenbart at mor og datter er rause med nettopp å låne hverandre ting. Prinsessen har jo en rekke ganger brukt morens klær og smykker den siste tiden, men her ser vi altså at det også går andre veien.

Tiara til myndighetsdagen
Hjertesmykket var altså dåpsgaven til prinsessen fra kongeparet, og i konfirmasjonsgave ga de henne en helt spesiell bunad.
Hva hun har fått i 18-årsgave vites dog ikke, men tradisjonen tilsier at hun vil få en tiara. Hvor vidt denne også er et arvesmykke eller kjøpt ny, må vi dog vente med å få svaret på til prinsessen skal feires med gallamiddag.
Selv sa prinsessen i intervjuene hun ga i forbindelse med myndighetsdagen at hun ønsket seg aller mest surfebrett og penger til bursdagen, og det førstnevnte ønsket vet vi ble innfridd.

Har fått førerkort
Ifølge kongehuset fikk hun nemlig et Ocean and Earth surfebrett med tilbehør fra Statsforvalternes arbeidsutvalg, som var blant de som var så heldige å få overrekke en gave på selve dagen.

Offisielle gaver
Under samme seanse fikk hun også blant annet maleriet «Missing Color» av Astrid Nondal fra Stortinget, en innbundet utgave av Grunnlovsendringen 29. mai 1990 og bøkene «Eufemia», «Landet mot nord» og «Norsk kvinnehistorie på 200 sider» fra Regjeringen og Skulpturen «Hug yourself» av Kari Lena Flåten-Lindbæk fra Høyesterett.

Fra Sametinget fikk hun veske sydd i reinskinn brodert med tinntråd sydd av duojár Pia Jannok og et håndlaget samisk smykkesett som er designet av sølvsmed og designer Erica Huuva, og fra Det diplomatiske korps fikk hun blomster.
Fra Forsvaret fikk hun en opplevelsesgave, nemlig tre drømmedager – en dag i Hæren – en dag i Sjøforsvaret og en dag i Luftforsvaret, noe som garantert vil falle i smak.

Dette er prinsessens favorittmerker
Ingrid fikk jo også opplevelser derfra i konfirmasjonsgave, noe hun koste seg stort med da hun gjennomførte disse i fjor.
Fra Den norske kirke fikk prinsessen bildet «Måkeflukt » av kunstfotograf Morten Golimo, og fra Samarbeidsrådet for tros- og livssynssamfunn fikk hun bildet «Samhold mangfold».
Kommunenes Sentralforbund ga arrangementet «Ung deltakelse, engasjement og lokaldemokrati» i Asker rådhus, mens fra hjemkommunen Asker fikk hun en Bergans tursekk fylt med tunneltelt, tarp, hammock, turtøy, drikkeflaske og bøker.
Fra Oslo kommune, som sannsynligvis vil bli hjemkommunen hennes med tid og stunder, fikk hun Jubileumsdrakten for Oslo og Oslo byleksikon.