For ett år siden skapte dokumentaren «Leaving Neverland» sjokkbølger verden over.
I den fire timer lange dokumentaren hevder Wade Robson (37), James Safechuck (41) og deres familier at Robson og Safechuck skal ha blitt utsatt for overgrep av Jackson i forbindelse med overnattinger på Neverland Ranch på 80-tallet.
Anklagene har blitt kraftig tilbakevist at Jackson-leiren, og folket er splittet over om historiene er sanne.

Slik har det gått med Michael Jacksons barn
Robson og Safechuck forsøkte å saksøke selskapene til Jackson, men sakene ble forkastet av en dommer i California, ettersom saker som omhandler overgrep mot barn foreldres når saksøker har fylt 26 år.
Kommer for retten
1. januar trådte imidlertid en ny lov i kraft - som øker alderen til 40 år.
- Vi er glad for at retten anerkjenner den sterke beskyttelsen California har for barn, og vi ser fram til å prøve disse sakene i en rettssak, sier duoens advokat, Vince Finaldi, til The Guardian.
De to hadde opprinnelig saksøkt Jackson-selskapene MJJ Productions og MJJ Ventures i henholdsvis 2013 og 2014, da de var 30 og 36 år gamle. Saken ble først forkastet i 2017.
- Tiden når Michael Jacksons selskaper og advokater må svare for alle de falske anklagene og den feilaktige representasjonen mot mine klienter, vil komme, og vi ser frem til å gjøre det foran en jury, sier Finaldi til People.

Michael Jacksons far er død
For å vinne rettssaken må de fornærmede bevise at personene som ledet selskapene visste om de angivelig overgrepene.
Når saken skal presenteres for en jury, er uvisst. Hvor mye duoen saksøker selskapene for, er heller ikke kjent.
Tidligere nektet for overgrep
Michael Jackson opplevde gjennom sitt liv flere anklager om overgrep. Stjernen døde i 2009. Siden den gang er flere dokumentarer og bøker om anklagene publisert.
I 2003 risikerte Jackson blant annet 24 års fengsel for seksuelle overgrep mot en mindreårig gutt. Da var det en 13 år gammel kreftsyk gutt det var snakk om. Han trakk imidlertid anklagene tilbake, og benektet det hele.
Under en rettssak i 2005 nektet både Robson og Safechuck for å ha blitt utsatt for overgrep.
I filmen sier Robson at det så sent som for seks år siden gikk opp for ham at det han ble utsatt for, ikke var greit. Når det gjelder vitneforklaringen han ga i 2005, sier han dette:

Familien raser mot Michael Jacksons nære venn
- Jeg ønsker å fortelle sannheten like høyt som jeg fortalte løgnen, sier han mot slutten av filmen.
Mennene forteller at de har opplevd depresjoner og angst, og har slitt med familiære relasjoner.
- Hemmeligheter vil spise deg opp, sier Safechuck i filmen, og legger til:
- Jeg tror ikke tiden leger disse sårene. Det blir bare verre.
LES OGSÅ: Dette skjedde med dødshuset
