Skattelister 2020

Rikeste under 35

Laksearvingen er igjen Norges rikeste under 35 år.

RIKE: Alexandra (t.v.), Katharina Andresen og Gustav Magnar Witzøe . Foto: Ferd / NTB
RIKE: Alexandra (t.v.), Katharina Andresen og Gustav Magnar Witzøe . Foto: Ferd / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Salmar-arving Gustav Magnar Witzøe (28) troner nok en gang på toppen av listen over Norges rikeste under 35 år.

Witzøe, som i 2011 fikk overført nær samtlige aksjer fra farens familieselskap Kverva, står oppført med en formue på 19,6 milliarder kroner.

Inntekten hans er oppgitt til 211 millioner kroner, og laksemilliardærens skatteregning er på hele 233 millioner.

* Se fullstendig oversikt over Norges rikeste under 35 år lenger ned i saken.

ARVING: Gustav Magnar Witzøe er norsk bedriftseier i sjømatnæringen. Han er arving av fiskeoppdrettsselskapet Salmar. Foto: Gitte Paulsbo / NTB
ARVING: Gustav Magnar Witzøe er norsk bedriftseier i sjømatnæringen. Han er arving av fiskeoppdrettsselskapet Salmar. Foto: Gitte Paulsbo / NTB Vis mer

Først da Witzøe ble myndig, havnet han på topplisten over Norges yngste milliardærer - hvor han har ligget stabilt siden.

Da 28-åringens formue gjorde seg synlig i offentlige lister, var det knapt noen som visste hvem han var. I senere tid har Witzøe imidlertid blitt en langt mer fremtredende figur i norsk offentlighet.

- Jeg ønsker å bli husket. Det vil jo alle. Jeg prøver å gjøre litt forskjellige ting, og ønsker at folk skal forbinde meg med det jeg selv har gjort, med den jeg er som person. Ikke pengene, sa Witzøe blant annet til Dagbladet Magasinet i 2018.

MILLIARDÆR: I mars 2019 ble Kylie Jenner erklært som den yngste selvgjorte milliardæren noensinne. Slik reagerte de berømte Kardashian- og Jenner-søstrene på det. Video: Viaplay. Reporter: Ingebjørg Iversen / Rød Løper Vis mer

I 2018 skrev DN at Salmar-arvingen hadde fått formuen barbert med ti milliarder kroner, noe som skyldtes en endring i selskapsstrukturen og ga millionbesparelser i skatt.

Fjorårets kraftige hopp i formue, på 19 milliarder mer enn året før, førte faktisk trønderen rett til topps på oversikten over Norges rikeste uansett alder. Årets skattelister viser at han havner på en solid andreplass - forbigått av Kjell Inge Røkke (født 1958), som står oppført med knappe 11 000 mer i formue.

TAR AV: «Onlyfans», en plattform der brukere tjener penger på dristige bilder og videoer, har blitt levebrødet til tusenvis av mennesker. Vi har snakket med ekteparet Amanda Bredén og Max Schact, som ligger helt i toppsjiktet på «Onlyfans» i Skandinavia. Reporter: Celina Morken. Video: Rød Løper / SVT Vis mer

Tronet lenge

For første gang siden 2007, ble Ferd-arvingene Katharina (født 1995) og Alexandra Andresen (født 1996) i 2019 danket av tronen som Norges rikeste under 35. Da havnet de på solide andre og tredjeplass, etter laksearvingen.

Det gjør de også i 2020.

De to søstrene står begge oppført med rundt 5,6 milliarder i formue for 2020. Søstrene har begge betalt i overkant av 47 millioner kroner i skatt, men står oppført med 0 kroner i inntekt.

Begge er også på listen over de 10 rikeste i Norge i 2020.

RIKE: Alexandra (t.v.) og Katharina Andresen. Foto: Ferd
RIKE: Alexandra (t.v.) og Katharina Andresen. Foto: Ferd Vis mer

- Ikke gjort en dritt

Da skattelistene for 2019 ble offentliggjort i fjor kunne det ved første øyekast se ut som om Andresen-søstrene hadde tapt svimlende summer.

Ferd-arvingene har grunnet sin økonomiske status fått mye medieoppmerksomhet i både inn- og utland. Selv har søstrene valgt å være åpne om sin enorme formue - og ikke minst hvor den kommer fra.

«Skal jeg være ærlig; Jeg har ikke gjort en dritt. Alt er arvet. All «kred» går til faren min og de hardtarbeidende menneskene i Ferd», skrev Alexandra Andresen på Instagram i 2018.

30 rikeste under 35

NavnFødtInntektSkattFormue
1 Gustav Magnar Witzøe1993211.595.385233.600.33319.617.118.157
2 Alexandra Gamlemshaug Andresen1996047.348.6025.571.923.722
3 Katharina Gamlemshaug Andresen1995047.320.0295.568.562.331
4 Peder Oskar Johannson199945618.755.7442.208.058.211
5 Karl Edvard Johannson1996571818.692.3632.200.601.567
6 Finn Hartvig Johannson1994422.57418.817.4212.199.216.955
7 Michael Stang Treschow1987010.040.9831.182.792.148
8 Knut Fredrik Natvig Aspelin199310.712.36313.386.1181.182.710.513
9 Knut Nikolai Tønnevold Ugland198652.466.20525.273.8841.041.944.613
10 Oscar Alexander Garmann Wilhelmsen19914.863.4708.245.139808.895.813
11 Mathias Varner199939.857.48119.470.837808.568.112
12 Kristina Madeleine Garmann Wilhelmsen19882.721.7037.655.693787.438.015
13 Alexander Varner199635.041.65417.759.718786.744.665
14 Henrik Varner199640.129.45919.356.110784.973.709
15 Julie Varner199325.470.26014.619.948772.025.909
16 Oskar Varner200142.909.56419.974.894752.933.111
17 Anders Christian Garmann Wilhelmsen19872.418.2546.505.720679.172.459
18 Julie Kristine Bonnevie Rasmussen199412.244.0429.546.155668.810.760
19 Carl Einar Bonnevie Rasmussen199311.445.3229.271.019667.625.955
20 Christian Ringnes19927.308.1387.900.490663.659.452
21 Isabelle Kristine Ringnes19886.976.1947.754.270648.082.713
22 Anette Kristine Ringnes19907.615.0967.819.688637.557.015
23 Hannah Eshete Wilhelmsen199446.491.11719.050.067512.451.886
24 Thomas Fredrik Werring Neslein19896.180.7986.348.480508.445.286
25 Julie Josephine Blystad Fürst1987715.1154.196.660465.241.189
26 Kristin Grethe Olsen Santana199803.930.037463.857.216
27 Paul Ingar Wilhelm Jevanord Krohn199703.886.371458.720.074
28 Anette Kristine Blystad199038.9863.872.260456.934.770
29 Severin Rudolf Olsen Santana199603.737.548441.211.509
30 Thomas Martens Falck-Pedersen19909.492.0956.786.897439.087.180

Kraftig fall

Videre fylles listen av Norgesgruppen-arvingene, som har hatt et kraftig formuehopp fra 2019 til 2020.

Peder Oskar Johannson (født 1999), Karl Edvard Johannson (født 1996) og Finn Hartvig Johansson (født 1994) hadde alle en formue på i underkant av 560 millioner i 2019.

TAR AV: «Onlyfans», en plattform der brukere tjener penger på dristige bilder og videoer, har blitt levebrødet til tusenvis av mennesker. Vi har snakket med ekteparet Amanda Bredén og Max Schact, som ligger helt i toppsjiktet på «Onlyfans» i Skandinavia. Reporter: Celina Morken. Video: Rød Løper / SVT Vis mer

Skattelistene for fjoråret viser at de tre har økt formuen til 2,2 milliarder.

Samtidig har Varner-arvingene hatt et kraftig fall i formuen. Totalt har Alexander (født 1996), Henrik (født 1996), Oskar (født 2001), Julie (født 1993) og Mathias Verner (født 1999) hatt et formuefall på over 191 millioner kroner fra 2019 til 2020.

LES OGSÅ: Milliardær i pornoskandale

Vi bryr oss om ditt personvern

Se og Hør er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer