«Fall»:

Nettet koker etter dette

«Jeg kastet opp og fikk et panikkanfall», skriver en av de mange seerne som har blitt fysisk dårlige av å ha sett filmen «Fall».

LUFTIG: I sosiale medier skriver mange at de har blitt fysisk dårlige av å ha sett filmen. Foto: Lionsgate / Courtesy Everett Collection
LUFTIG: I sosiale medier skriver mange at de har blitt fysisk dårlige av å ha sett filmen. Foto: Lionsgate / Courtesy Everett Collection Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Dersom du har høydeskrekk, bør du for all del ikke se thrillerfilmen «Fall», som ble sluppet i USA i fjor sommer.

Nylig ble filmen tilgjengelig på strømmetjenesten Netflix, noe som har ført til ny oppmerksomhet, særlig i sosiale medier.

ENDELIG TILBAKE: Suksesserien «Sex/life» ble sett av 67 millioner brukere på Netflix. Nå kommer sesong to. Video: Rød Løper / Netflix Vis mer

Overlevelsesfilmen handler om de to bestevenninnene Becky og Hunter som klatrer opp en over 600 meter høy radiomast og blir strandet på toppen - uten mulighet til å komme seg ned igjen.

«Fall» er ikke for sarte sjeler: På Twitter renner det nå over av historier om folk som har blitt fysisk dårlige av å ha sett filmen.

- Fikk panikkanfall

Meldinger om stress, kvalme og angst går igjen, særlig hos seere som sliter med høydeskrekk.

Men at filmen vekker fysisk ubehag, er det mange som ser på som et kvalitetsstempel blant brukerne på Twitter:

HØYT OPPE: Bestevennene Becky og Hunter sitter fast i toppen av et radiotårn - 600 meter over bakken. Foto: Lionsgate / Courtesy Everett Collection
HØYT OPPE: Bestevennene Becky og Hunter sitter fast i toppen av et radiotårn - 600 meter over bakken. Foto: Lionsgate / Courtesy Everett Collection Vis mer

«Fikk faktisk stresshodepine. Ganske underholdende å se på», er det en som skriver.

«Jeg var svett i håndflatene fra to minutter etter at de satt seg fast, og helt frem til slutten. Ikke den beste filmen å se hvis du er redd for høyder», skriver en annen.

HJERTEKNUST: I det spanske Netflix-programmet «Love Never Lies» får deltaker Sara se kjæresten sin Guillem være intim med en annen kvinne, og velger å ta hevn etter en hjerteskjærende reaksjon. Video: Rød Løper / Netflix Vis mer

Slik lyder noen av de øvrige reaksjonene:

«Filmen fikk meg til å føle meg dårlig. Jeg måtte sette den på pause for å få et avbrekk fra den forferdelige følelsen jeg fikk. Toppkarakter».

«Bra film. Jeg kastet opp og fikk et panikkanfall, men fortsatt en bra film».

«Jeg så denne på kino og jeg sverger: Hendene mine SVETTET gjennom hele filmen».

OVERLEVDE: Pamela Anderson var en av de største på 90- og 2000-tallet. Siden har hun vært ganske stille om alle skandalene som skjedde i og rundt hennes liv på den tiden. I en ny Netflix-dokumentar forteller hun alt. Video: Netflix Vis mer

- Uutholdelig å se på

«Fall» ble tatt godt imot av kritikerne da den ble lansert i fjor sommer. Filmen har en rating på 6,4 på IMDb og en score på 79 av 100 på Rotten Tomatoes.

Det anerkjente britiske filmmagasinet Empire Magazine ga filmen fire stjerner, mens The Observer ga tre stjerner.

- TORTUR: Strømmetjenesten Netflix kom med en avsløring om braksuksessen «Wednesday». Video: Netflix. Vis mer

«Selv om du ikke sliter med svimmelhet, finnes det øyeblikk i Scott Manns film - selfien som blir knipset med ei hånd dinglende fra 600 meters høyde, for eksempel - som nesten er uutholdelige å se på», skrev filmkritiker Wendy Ide i sin anmeldelse i The Observer.

Hovedrollene Becky og Hunter spilles av henholdsvis Grace Caroline Currey (26) og Virginia Gardner (27). Regien hadde Scott Mann (43).

LES OGSÅ: I alle år har hun skjult dette

Vi bryr oss om ditt personvern

Se og Hør er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer