STORVINNER?: "Max Manus" med Aksel Hennie i hovedrollen, er nominert i 10 av 19 Amanda-kategorier.  Foto: filmweb.no
STORVINNER?: "Max Manus" med Aksel Hennie i hovedrollen, er nominert i 10 av 19 Amanda-kategorier. Foto: filmweb.noVis mer

Max Manus kan bli Amanda-storvinner

Avdøde Thomas Nordseth-Tiller nominert til til prisen for beste manus...

SEHER.NO: I august er det nok en gang duket for storstilt Amanda-prisutdeling.

Og på Folketeateret onsdag ble endelig de nominerte i de 19 ulike kategoriene offentliggjort.

Lite overraskende er vinterens seersuksess "Max Manus" en av filmene som kan bli storvinner under prisutdelingen.

Den norske krigsfilmen, som er sett av over 1.150.000 kinogjengere, er nominert i hele 10 av de 19 kategoriene.

Blant annet så er den avdøde manusforfatteren Thomas Nordseth-Tiller, som tapte kampen mot kreften i forrige måned, nominert i den prestisjefulle kategorien "beste manus".

Erik Poppes "deUSYNLIGE" er også blant filmene som kan bli storvinner, med sine seks nominasjoner.

Årets prisfest holdes i Haugesund under den Norske Filmfestivalen fredag 21. august.

Det er 25. gang Amanda-prisen deles ut, og i år er det Dennis Storhøi og Sven Nordin som har fått æren av å være programledere.

Se hele nominasjonslisten nedenfor:

·         Beste norske kinofilm
Jernanger, produsenter Maria Ekerhovd og Torleif Hauge for Kong Film AS
Max Manus, produsenter John M. Jacobsen og Sveinung Golimo for Filmkameratene AS
Nord, produsenter Sigve Endresen og Brede Hovland for Motlys AS 
 
·         Beste barne- og ungdomsfilm
I et speil, i en gåte, regissør Jesper W. Nielsen
ORPS - The Movie, regissør Atle Knudsen Yatzy, regissør Katja Eyde Jacobsen 
 
·         Beste regi
 Erik Poppe, deUSYNLIGE
Arild Fröhlich, Fatso
Espen Sandberg og Joachim Rønning, Max Manus 
 
·         Beste kvinnelige skuespiller
Trine Dyrholm, deUSYNLIGE

Ingrid Bolsø Berdal, Fritt vilt 2
Ellen Dorrit Petersen, Iskyss  

·         Beste mannlige skuespiller
Bjørn Sundquist, Jernanger
Aksel Hennie, Max Manus
Kristoffer Joner, Skjult og Den siste revejakta 

·         Beste kvinnelige birolle
Tone Beate Mostraum, De gales hus
Josefin Ljungman, Fatso
Agnes Kittelsen, Max Manus 
 
·         Beste mannlige birolle
 Mads Ousdal, I et speil, i en gåte
Nicolai Cleve Broch, Max Manus
Mads Sjøgård Pettersen, Nord 

·         Beste filmmanus
Karsten Fullu og Per Schreiner, Kurt blir grusom
Thomas Nordseth-Tiller, Max Manus
Erlend Loe, Nord 

  ·         Beste foto
John Christian Rosenlund, deUSYNLIGE
Geir Hartly Andreassen, Max Manus
Philip Øgaard, Nord 

 ·         Beste produksjonsdesign / scenografi
Per Hjorth, De gales hus
Karl Júliusson, Max Manus
Guri Giæver, Skjult 

·         Beste musikk
Forente Minoriteter, 99% ærlig
Johan Söderqvist, deUSYNLIGE
 Ola Kvernberg, Nord 
 
 ·         Beste klipp
Anders Teigen, Blod & ære
Einar Egeland, deUSYNLIGE
Anders Refn, Max Manus 

·         Beste lyddesign
Hugo Ekornes, deUSYNLIGE
Baard Haugan Ingebretsen og Tormod Ringnes, Max Manus
Hugo Ekornes, Skjult 

·         Beste kortfilm
Darek, Jonas Matzow Gulbrandsen
 Kontroll, Hanne Myren
Sinna mann, Anita Killi 

·         Beste dokumentarfilm
99% ærlig, Rune Denstad Langlo
 Killing Girls, David Kinsella Moderne
slaveri, Thomas Robsahm og Tina Davis

Har du et kjendistips? Tips oss på seher@seher.no eller ring vår tipstelefon 93076767!

LES OGSÅ: - Her blir Aksel Hennie slått ned!