Dagen-redaktør Vebjørn Kroll Selbekk (52) fra Moss har en mistanke om at han ble invitert med i årets utgave av «Farmen kjendis» fordi produksjonen så et potensial for TV-vennlige konflikter.

Lagde bacon av «Farmen»-grisen
Blandingen av en homofil, en muslim, en som politisk hører hjemme på venstresiden virket perfekt for et TV-sendt drama når det i tillegg blir kastet inn en med stempelet «kristen mørkemann».
- Men som seerne etter hvert vil oppdage, ble kanskje ikke resultatet helt som forventet, sier Vebjørn lattermildt.
Et knepent tap
Selbekk forteller at han var «Farmen»-aktuell også i 2018. Den gang var det predikant og forretningsmann Runar Søgaard (54) som fikk sjansen.
– Det var greit å bli slått av en som har vært gift med Carola. Vi kjenner jo hverandre etter at vi gikk sammen på Bibelskolen til «Livets Ord».

- Mange synes dette var galt av dem
Vebjørn og kona Catarina Selbekk (53) var for øvrig til stede da Carola Häggkvist (55) og Runar giftet seg i 1990.
– Vi var ikke akkurat alene. Det var over 4000 i vielsen.

Et klokt valg
Vebjørn og Catarina var henholdsvis 19 og 20 år da de giftet seg i Misjonskirken i Stjørdal den 25. juni 1988. Han kom fra et kristent hjem, mens Catarina fant troen i konfirmasjonstiden.

Se video: Hemmelig romanse avslørt
- Ekteskapet med Catarina er det smarteste jeg noen gang har gjort, sier den utflyttede trønderen.
Han ble pappa som 21-åring. Og han var trebarnsfar til Maria (31), Rachel (29) og Michael (25) i en alder av 27 år. Etter snart 34 års ekteskap gleder paret seg over utsiktene til å bli unge og aktive besteforeldre.

Datteren Rachel Deborah Selbekk bor like i nærheten, med mann og barn. Hun er journalist som sin far, ansatt i avisen Dagen, og mamma til sjarmtrollet Max Emanuel Selbekk Lunde (1 1/2).

Fylleskandale på «Farmen kjendis»
- Vårt første barnebarn, sier mormor Catarina.
- Veldig stas. Og vi har håp om at det kommer flere etter hvert.

På høy tid
- Jeg følte at det var på overtid, repliserer Vebjørn.
- Moren min var 43 år da hun ble bestemor. Jeg måtte vente til jeg ble 51. Max Emanuel gjør livene vårt rikere. Og han har en fantastisk vakker bestemor som gjerne krabber rundt på gulvet med ham.

Den «Farmen kjendis»-aktuelle 52-åringen begynte sin journalistkarriere i Stjørdalens Blad. Han har fylt rollen som kristenkonservativ redaktør i over 30 år, skriver gjerne ledere som setter ting på spissen.
Knut Haavik og Trygve Hegnar er forbilder når det gjelder å finne folkelige formuleringer som enten irriterer eller begeistrer.

- Jeg trives når det er litt leven rundt meg, og deltar gjerne i debatter med harde fronter og bråk. Jeg kjemper for frihet og ytringsfrihet.
Karikatur-striden. Den unge redaktøren fikk omtale i riksdekkende mediene i forbindelse med at han i 1993 satt som komitémedlem av Folkeaksjonen mot Partnerskapsloven.
Det ble som flau bris å regne i forhold til stormen som rammet i 2006. Da trykket han som redaktør for bladet Magazinet faksimiler av 12 karikaturtegninger av den islamske profeten Muhammed – i ytringsfrihetens navn. Tegningene fra JyllandsPosten hadde allerede ført til stor debatt i Danmark.

Fortsatt bitre uvenner etter «Farmen kjendis»
Krise i ekteskapet
Rektor Catarina husker det som om hun og Vebjørn uten forvarsel fikk en verdenskonflikt rett inn i ekteskapet.
- For meg var det en ekteskapskrise. Jeg lurte jo på om jeg kunne fortsette å være gift med en mann som satte livet til meg og barna i fare. Det var helt forferdelig, sier Catarina.
- Vebjørn spurte jo ikke meg om lov til å trykke tegningene. Det var en vanlig avgjørelse for ham. Men det at det skulle få sånne konsekvenser for livene våre og sikkerheten vår, var helt forferdelig.
Det som hendte etter karikatur-striden er fortsatt et tema i familien.

Røper hemmeligheten bak ekteskapet
- Dette er fortsatt truende for meg, og fortsatt et diskusjonstema som stadig kommer opp, sier Catarina.
- Men noen krise for ekteskapet er det heldigvis ikke lenger. Vi har kommet styrket ut av alt som har skjedd.

Reiseglede
Coronapandemien har lagt en demper på reisevirksomheten til Catarina og Vebjørn de siste årene.
Paret har besøkt 101 land. Kosovo det eneste landet i Europa de ikke har vært i, mens de til gjengjeld har besøkt Israel over 20 ganger.

Gjenforent tre år etter bruddet
- Sølvbryllupsreisen gikk til Tsjernobyl i Ukraina, sier Vebjørn, som aldri glemmer synet av det som en gang var en levende by. Tsjernobyl-ulykken i 1986 er tidenes mest alvorlige atomkraftulykke.

I høstferien var paret i Dubai, og de har allerede sikret seg billetter til Angola, Taiwan og Seychellene.
- For oss er det sport å spare penger i hverdagen. Og vi er eksperter på å skaffe oss reiser til en gunstig pris. Gjerne et cruise, hvor vi som ikke drikker alkohol føler at vi får mye for pengene, sier paret drømmende.

Fikk gode råd
For Vebjørn ble reisen tilbake i tid på «Farmen»-gården også en minneverdig tur.
- «Farmen» er noe av det morsomste jeg har vært med på. Det var spennende å møte så mange mennesker som lever helt andre liv enn det jeg selv gjør.
«Farmen»-presten Thor Haavik (27) ga Vebjørn gode råd i forkant av oppholdet, og han lyttet spesielt til tankene om hvor viktig det var å se alt sammen litt utenfra og å bli kjent med alle.

Om ekteskapet: - Kan bli høylytt
– Vi levde i en boble, uten klokke og telefon. Små problemer har lett for å bli store, selv om de ikke betyr noe i det virkelige liv, sier Vebjørn.
Under oppholdet på Farmen tok han med seg en tidsriktig gammel bibel som personlig gjenstand. Da oppholdet på Farmengården var over ba han om en fersk pizza.
– Da var jeg skikkelig lei av både bygg-gryn og poteter, sier redaktøren, som for øvrig gikk ned syv kilo under innspillingen av TV 2-serien.
Kraftig skjeggvekst i tillegg gjorde forvandlingen så stor at Catarina knapt kjente igjen mannen hun har vært gift med i 33 år.
LES OGSÅ: - Burde aldri blitt vist på TV