Sykdommen gjør at man får gjentatte pustestopp i løpet av natta, og i Gelius sitt tilfelle sluttet han å puste hele 44 ganger i timen hver eneste natt, forteller han i et intervju med Dagbladet.
- Jeg merket først at jeg var fryktelig sliten, og i en lang periode hadde jeg ikke overskudd eller energi. Selv om jeg hadde sovet, var jeg dødstrøtt da jeg våknet, forteller han til avisa.
Sykdommen, som kan være vanskelig å oppdage, øker risikoen for hjerte- og karsykdommer, og risikoen for ulykker er også stor, ettersom man for eksempel kan sovne bak rattet.
- Da jeg var prest i Vålerenga, hendte det jeg sovna på møter. Det var litt flaut og pinlig.
I dag sover Gelius med en maske over nese og munn som hjelper til å holde luftveiene åpne.
- Jeg har fått et helt nytt liv. Nå får jeg den gode nattesøvnen og er ikke lenger trøtt på dagtid. Du kan tenke deg følelsen av å være døds trøtt hele tida. Jeg visste ikke hva jeg skulle gjøre. Det kan gjøre noen hver både deprimert og motløs. Men i dag er livskvaliteten min en helt annen, sier han til Dagbladet.
LES OGSÅ: Gelius gråt som et barn