SEOGHØR.NO: Fredag kom nyheten som mange amerikanere har ventet på i årevis: USAs høyesterett kunngjorde endelig at homofile har en grunnlovsfestet rett til å gifte seg med hverandre over hele landet.
Kjennelsen, som ble vedtatt med fire mot fem stemmer, er en historisk triumf for alle som har kjempet for de homofiles rettigheter.
- Ingen union er viktigere enn ekteskapet, fordi den rommer de høyeste idealer for kjærlighet, troskap, hengivenhet, offer og familie, skriver høyesterettsdommer Anthony Kennedy i den historiske avgjørelsen.
USAs president Barack Obama hyller høyesteretts valg og kaller det en seier for landet.
- Nasjonen vår ble grunnlagt på et prinsipp: Vi er alle skapt like, sa han i en tale.
Se hele talen i bunnen av saken.
I en Twitter-melding oppfordret også presidenten alle til å spre nyheten.
Reaksjonene fra Hollywood-stjernene har heller ikke latt vente på seg.
- For en fantastisk dag! Tusen takk Amerika for at dere ikke har kuttet sjansene mine til å finne ekte kjærlighet med 50 %, skriver Miley Cyrus, som har visst at hun var bifil siden hun var 14 år, på Instagram.
- Jeg er så glad at jeg gråter, jubler Kelly Osbourne.
- En historisk og fantastisk dag, kommenterer Jessica Alba sammen med hashtagene #TakePride og #LoveWins
- En vakker og etterlengtet seier. Dette er en dag å feire. Høyesterett har avgjort at grunnloven garanterer at alle homofile i landet kan gifte seg. #LoveWins, deler Kate Hudson med sine Instagram-følgere.
- 20. juli feirer vi vår andre bryllupsdag. I dag er jeg så lykkelig over at alle amerikanere har rett til å gifte seg med hvem enn de ønsker #LoveWins, skriver «Modern Family»-stjernen Jesse Tyler Ferguson.