NOMINERT: "Peter og ulven" er co-produsert av norske Storms Studio.  Foto: Fra filmen
NOMINERT: "Peter og ulven" er co-produsert av norske Storms Studio. Foto: Fra filmenVis mer

Her er de Oscar-nominerte

Norge kan vinne den gjeve prisen igjen!

SEHER.NO: Tirsdag klokka 14.30 ble de Oscar-nominerte presentert på en livesending på nettet.

Jubelen står i taket hos Storms Studio i Oslo etter at det ble kjent at den 30 minutter lange "Peter og ulven" er nominert i kategorien beste animasjonsfilm.

Produksjonsselskapet står som co-produsenter bak filmen som er basert på verket til den russiske komponisten Sergej Prokofiev.

- Dette er fantastisk, sier produsent Kristin Hellebust til VG.
- Vi visste jo at den store dagen var i dag, men jeg satt i møte da nominasjonene ble offentliggjort. En av de andre ansatte kom løpende inn og sa fra, fortsetter hun.

Hun sier at nominasjonen betyr enormt mye for både Storm Studios og det norske filmmiljøet.

- Vi har levert over 250 effektshots til filmen og har jobbet beinhardt med det flotte resultatet på det digitale etterarbeidet. På det meste var vi over 20 personer i sving døgnet rundt, sier hun til avisa.

Se videoen her! (ekstern lenke)


Dermed kan Norge kanskje gjenta fjorårets norske seier, da Torill Kove vant en Oscar for beste animerte korfilm med "Den danske dikteren".

Oscar-dronningen
Australske Cate Blanchett (39) er nominert til Oscar for beste kvinnelige hovedrolle for sin tolkning av dronning Elizabeth i "Elizabeth: The Golden Age" og i tillegg kjemper hun om prisen for beste kvinnlige birolle for filmen "I'm Not There".

Blanchett kan dermed sikre seg sin tredje Oscar-statuett under Oscar-gallaen 24. februar i Kodak Theatre.

Fra før har hun vunnet Oscar for beste kvinnlige birolle for "The Aviator" i 2004, og har nå i alt fem Oscar-nominasjoner - den første fikk hun for nettop "Elizabeth" i 1998.

Åtte nominasjoner
Før den prestisjetunge utdelingen er det dødt løp mellom filmene "No Country for Old Men" og "There Will Be Blood", som begge står med åtte Oscar-nominasjoner.

"No Country for Old Men", handler om en mislykket narkohandel som får voldsomme følger. Filmen bygger på en roman av Cormac McCarthy, men er regissert av Joel og Ethan Coen.

"There Will Be Blood" er historien om familie, skjebne, makt og olje, og finner sted under olje boomen i California på begynnelsen av 1900 tallet.

Daniel Day-Lewis spiller hovedpersonen Daniel Plainview, som utvikler seg fra å være en røff gruvearbeider og aleneforsørger for sin sønn til å bli en hovmodig oljemagnat.

For den rollen er Daniel Day-Lewis også Oscar-nominert og skal kjempe mot George Clooney, Johnny Depp, Tommy Lee Jones og danske Viggo Mortensen om prisen som beste mannlige skuespiller.
"Atonement" og "Michael Clayton" fulgte hakk i hel med sju nominasjoner hver.

Men hovedrolleinnehaverne i Atonement, Keira Knightley og James McAvoy, ble begge snytt for Oscar-glansen denne gangen. Tenåringen Saoirse Ronin, er den eneste skuespilleren fra storfilmen som er nominert for Oscar med sin birolle.
Så gjenstår det bare å se om streiken i Hollywood ødelegger årets Oscar-fest.

Her er alle de nominerte:

Årets beste film:
"Atonement"
"Juno"
"Michael Clayton"
"No Country for Old Men"
"There Will Be Blood"

Beste mannlige hovedrolle:
George Clooney i "Michael Clayton"
Daniel Day-Lewis i "There Will Be Blood"
Johnny Depp i "Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street"
Tommy Lee Jones i "In the Valley of Elah"
Viggo Mortensen i "Eastern Promises"

Beste mannlige birolle:
Casey Affleck i "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"
Javier Bardem i "No Country for Old Men"
Philip Seymour Hoffman i "Charlie Wilson's War"
Hal Holbrook i "Into the Wild"
Tom Wilkinson i "Michael Clayton"

Beste kvinnlige hovedrolle:
Cate Blanchett i "Elizabeth: The Golden Age"
Julie Christie i "Away from Her"
Marion Cotillard i "La Vie en Rose"
Laura Linney i "The Savages"
Ellen Page i "Juno"

Beste kvinnlige birolle:
Cate Blanchett i "I'm Not There"
Ruby Dee i "American Gangster"
Saoirse Ronan i "Atonement"
Amy Ryan i "Gone Baby Gone"
Tilda Swinton i "Michael Clayton"

Beste animerte film:
"Persepolis"
"Ratatouille"
"Surf's Up"

Art direction:
"American Gangster"
"Atonement"
"The Golden Compass"
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street"
"There Will Be Blood"

Achievement in cinematography:
"The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"
"Atonement"
"The Diving Bell and the Butterfly"
"No Country for Old Men"
"There Will Be Blood"

Beste kostymedesign:
"Across the Universe"
"Atonement"
"Elizabeth: The Golden Age"
"La Vie en Rose"
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street"

Beste regissør:
"The Diving Bell and the Butterfly", Julian Schnabel
"Juno", Jason Reitman
"Michael Clayton", Tony Gilroy
"No Country for Old Men", Joel Coen og Ethan Coen
"There Will Be Blood", Paul Thomas Anderson

Beste dokumentar:
"No End in Sight"
"Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience"
"Sicko"
"Taxi to the Dark Side"
"War/Dance"

Beste kortfilmdokumentar:
"Freeheld"
"La Corona (The Crown)"
"Salim Baba"
"Sari's Mother"

Beste filmklipping:
"The Bourne Ultimatum", Christopher Rouse
"The Diving Bell and the Butterfly", Juliette Welfling
"Into the Wild", Jay Cassidy
"No Country for Old Men", Roderick Jaynes
"There Will Be Blood", Dylan Tichenor

Beste utenlandske film:
"Beaufort" Israel
"The Counterfeiters" Østerrike
"Katyn" Polen
"Mongol" Kazakhstan
"12" Russland

Beste sminke:
"La Vie en Rose": Didier Lavergne og Jan Archibald
"Norbit": Rick Baker og Kazuhiro Tsuji
"Pirates of the Caribbean: At World's End": Ve Neill og Martin Samuel

Beste originale musikk for film:
"Atonement": Dario Marianelli
"The Kite Runner": Alberto Iglesias
"Michael Clayton": James Newton Howard
"Ratatouille": Michael Giacchino
"3:10 to Yuma": Marco Beltrami

Beste sang skrevet for film:
"Falling Slowly" fra "Once": Marketa Irglova
"Happy Working Song" fra "Enchanted": Alan Menken og Stephen Schwartz.
"Raise It Up" fra "August Rush": Kandidatene ikke offentliggjort.
"So Close" fra  "Enchanted": Alan Menken og Stephen Schwartz
"That's How You Know" fra "Enchanted": Alan Menken og Stephen Schwartz

Beste animerte kortfilm:
"I Met the Walrus"
"Madame Tutli-Putli"
"My Love (Moya Lyubov)"
"Peter & the Wolf"

Beste kortfilm:
"At Night"
"Il Supplente (The Substitute)"
"Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)"
"Tanghi Argentini"
"The Tonto Woman"

Beste lydklipping:
"The Bourne Ultimatum": Karen Baker Landers og Per Hallberg
"No Country for Old Men": Skip Lievsay
"Ratatouille": Randy Thom og Michael Silvers
"There Will Be Blood" : Matthew Wood
"Transformers": Ethan Van der Ryn og Mike Hopkins

Beste lydmiksing:
"The Bourne Ultimatum":  Scott Millan, David Parker og Kirk Francis
"No Country for Old Men": Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff og Peter Kurland
"Ratatouille": Randy Thom, Michael Semanick og Doc Kane
"3:10 to Yuma": Paul Massey, David Giammarco og Jim Stuebe
"Transformers": Kevin O'Connell, Greg P. Russell og Peter J. Devlin

Beste visuelle effekter:
"The Golden Compass": Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris og Trevor Wood
"Pirates of the Caribbean: At World's End": John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson og John Frazier
"Transformers": Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl og John Frazier

Beste manus basert på tidligere utgitt materiale:
"Atonement": Christopher Hampton
"Away from Her": Sarah Polley
"The Diving Bell and the Butterfly": Ronald Harwood
"No Country for Old Men": Joel Coen og Ethan Coen
"There Will Be Blood": Paul Thomas Anderson

Beste originalmanus:
"Juno": Diablo Cody
"Lars and the Real Girl": Nancy Oliver
"Michael Clayton": Tony Gilroy
"Ratatouille": Brad Bird, Jan Pinkava og Jim Capobianco.
"The Savages": Tamara Jenkins