DE FIRE GJEVESTE PRISENE (f.v): J.K. Simmons («Whiplash») og Patricia Arquette («Boyhood») vant prisene for beste mannlige og kvinnelige birolle, mens Julianne Moore («Still Alice») og Eddie Redmayne («The Theory of EVerything») vant prisene for beste kvinnelige og mannlige hovedrolle under den 87. Oscar-utdelingen i Hollywood.  Foto: REX/All Over Press
DE FIRE GJEVESTE PRISENE (f.v): J.K. Simmons («Whiplash») og Patricia Arquette («Boyhood») vant prisene for beste mannlige og kvinnelige birolle, mens Julianne Moore («Still Alice») og Eddie Redmayne («The Theory of EVerything») vant prisene for beste kvinnelige og mannlige hovedrolle under den 87. Oscar-utdelingen i Hollywood. Foto: REX/All Over PressVis mer

Her er årets Oscar-vinnere

Se hele listen her!

SEOGHØR.NO: Morten Tyldums «The Imitation Game» fikk natt til mandag sin første Oscar for beste filmatisering.

Men Tyldum tapte for Alejandro G. Iñárritu i kategorien beste regi. Iñárritu vant med sin «Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)». Samme film ble også kåret til «Beste film».

Julianne Moore vant for beste kvinnelige hovedrolle med rollen i «Still Alice».

- Det sies at de som vinner Oscar lever fem år lenger. Jeg håper det stemmer, for mannen min er yngre enn meg, sa en tydelig rørt Julianne Moore fra scenen. 

Eddie Redmayne vant for beste mannlige hovedrolle for «The Theory of Everything». 

- Jeg er en heldig, heldig mann. Denne Oscaren tilhører alle verden rundt som kjemper mot ALS. Og til Stephen Hawking og hans familie, sa Redmayne på scenen. 

- Jeg elsker deg Hanna, sa han til slutt til kona, og mens han tok i Oscar-statuetten sa han spøkefullt:

- Hanna, vi har en ny kar å dele leilighet med. 

Saken fortsetter under bildet.

TOK STORESLEM: Eddie Redmayne har vunnet både en Golden Globe, en BAFTA og nå en Oscar for portretteringen sin av Stephen Hawking i «The Theory of Everything». Etter prisutdelingen fikk han en varm klem av prisutdeler Cate Blanchett.  Foto: All Over Press
TOK STORESLEM: Eddie Redmayne har vunnet både en Golden Globe, en BAFTA og nå en Oscar for portretteringen sin av Stephen Hawking i «The Theory of Everything». Etter prisutdelingen fikk han en varm klem av prisutdeler Cate Blanchett. Foto: All Over Press Vis mer

Kveldens første vinner var J.K. Simmons i «Whiplash». Han hadde en klar melding til sine egne barn på scenen. 

- Hvis du er så heldig å ha foreldre i verden: Ring dem. Ikke tekst, ikke send e-mail - ring dem, sa Simmons, som også takket kona fra scenen. 

Artikkelen fortsetter under annonsen

Patricia Arquette vant for beste kvinnelige birolle for filmen «Boyhood». 

Norske Torill Kove var nominert for Beste animerte kortfilm, men måtte se seg slått av «Feast» med Patrick Osborne og Kristina Reed.

Beste film:

«American Sniper» - Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper og Peter Morgan, Produsentene
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - Alejandro G. Iñárritu, John Lesher og James W. Skotchdopole, Produsentene
«Boyhood» - Richard Linklater og Cathleen Sutherland, Produsentene
«The Grand Budapest Hotel» - Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales og Jeremy Dawson, Produsentene
«The Imitation Game» - Nora Grossman, Ido Ostrowsky og Teddy Schwarzman, Produsentene
«Selma» - Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner og Jeremy Kleiner, Produsentene
«The Theory of Everything» - Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce og Anthony McCarten, Produsentene
«Whiplash» - Jason Blum, Helen Estabrook og David Lancaster, Produsentene

FØRSTE VINNER: JK Simmons vant for beste mannlige birolle.  Foto: All Over Press
FØRSTE VINNER: JK Simmons vant for beste mannlige birolle. Foto: All Over Press Vis mer

Beste skuespiller i hovedrolle:

Steve Carell i «Foxcatcher»
Bradley Cooper i «American Sniper»
Benedict Cumberbatch i «The Imitation Game»
Michael Keaton i «Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)»
Eddie Redmayne i «The Theory of Everything»

Beste skuespiller i birolle:
Robert Duvall i «The Judge»
Ethan Hawke i «Boyhood»
Edward Norton i «Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)»
Mark Ruffalo i «Foxcatcher»
J.K. Simmons i «Whiplash»

Beste skuespillerinne i hovedrolle:
Marion Cotillard i «Two Days, One Night»
Felicity Jones i «The Theory of Everything»
Julianne Moore i «Still Alice»
Rosamund Pike i «Gone Girl»
Reese Witherspoon i «Wild»

Beste skuespillerinne i birolle:
Patricia Arquette i «Boyhood»
Laura Dern i «Wild»
Keira Knightley i «The Imitation Game»
Emma Stone i «Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)»
Meryl Streep i «Into the Woods»

Beste animasjonsfilm:
«Big Hero 6» - Don Hall, Chris Williams og Roy Conli
«The Boxtrolls» - Anthony Stacchi, Graham Annable og Travis Knight
«How to Train Your Dragon 2» - Dean DeBlois og Bonnie Arnold
«Song of the Sea» - Tomm Moore og Paul Young
«The Tale of the Princess Kaguya» - Isao Takahata og Yoshiaki Nishimura

Se høydepunkter fra den røde løperen:

Beste filmatisering:
«American Sniper» - skrevet av Jason Hall
«The Imitation Game» - skrevet av Graham Moore
«Inherent Vice» - skrevet for film av Paul Thomas Anderson
«The Theory of Everything» - filmatisering av Anthony McCarten
«Whiplash» - skrevet av Damien Chazelle

Beste originalmanus:
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - skrevet av Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
«Boyhood» - skrevet av Richard Linklater
«Foxcatcher» - skrevet av E. Max Frye og Dan Futterman
«The Grand Budapest Hotel» - filmatisering av Wes Anderson; Story by Wes Anderson & Hugo Guinness
«Nightcrawler» - skrevet av Dan Gilroy

Beste kinematografi:
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - Emmanuel Lubezki
«The Grand Budapest Hotel» - Robert Yeoman
«Ida» - Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
«Mr. Turner» - Dick Pope
«Unbroken» - Roger Deakins

JUBLET: Common og John Legend vant Oscar for beste sang med «Glory» fra filmen «Selma».  Foto: REX/All Over Press
JUBLET: Common og John Legend vant Oscar for beste sang med «Glory» fra filmen «Selma». Foto: REX/All Over Press Vis mer

Beste kostymedesign:
«The Grand Budapest Hotel» - Milena Canonero
«Inherent Vice» - Mark Bridges
«Into the Woods» - Colleen Atwood
«Maleficent» - Anna B. Sheppard og Jane Clive
«Mr. Turner» - Jacqueline Durran

Beste regi:
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - Alejandro G. Iñárritu
«Boyhood» - Richard Linklater
«Foxcatcher» - Bennett Miller
«The Grand Budapest Hotel» - Wes Anderson
«The Imitation Game» - Morten Tyldum

Beste dokumentarfilm:
«CitizenFour» - Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy og Dirk Wilutzky
«Finding Vivian Maier» John Maloof og Charlie Siskel
«Last Days in Vietnam» - Rory Kennedy og Keven McAlester
«The Salt of the Earth» - Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado og David Rosier
«Virunga» - Orlando von Einsiedel og Joanna Natasegara

Beste dokumentar-kortfilm:
«Crisis Hotline: Veterans Press 1» - Ellen Goosenberg Kent og Dana Perry
«Joanna» - Aneta Kopacz
«Our Curse» - Tomasz Sliwinski og Maciej Slesicki
«The Reaper (La Parka)» - Gabriel Serra Arguello
«White Earth» - J. Christian Jensen

Beste filmklipp:
«American Sniper» - Joel Cox og Gary D. Roach
«Boyhood» - Sandra Adair
«The Grand Budapest Hotel» - Barney Pilling
«The Imitation Game» - William Goldenberg
«Whiplash» - Tom Cross

Beste fremmedspråklige film:
«Ida» - Polen
«Leviathan» - Russland
«Tangerines» - Estland
«Timbuktu» - Mauritania
«Wild Tales» - Argentina

Beste sminke:
«Foxcatcher» - Bill Corso og Dennis Liddiard
«The Grand Budapest Hotel» - Frances Hannon og Mark Coulier
«Guardians of the Galaxy» - Elizabeth Yianni-Georgiou og David White

Beste originalmusikk:
«The Grand Budapest Hotel» - Alexandre Desplat
«The Imitation Game» - Alexandre Desplat
«Interstellar» - Hans Zimmer
«Mr. Turner» - Gary Yershon
«The Theory of Everything» - Jóhann Jóhannsson

Beste sang:
«Everything Is Awesome» fra «The Lego Movie»
Musikk og tekst av Shawn Patterson
«Glory» fra «Selma»
Musikk og tekst av John Stephens og Lonnie Lynn

«Grateful» fra «Beyond the Lights»
Musikk og tekst av Diane Warren
«I’m Not Gonna Miss You» fra «Glen Campbell…I’ll Be Me»
Musikk og tekst av Glen Campbell og Julian Raymond
«Lost Stars» fra «Begin Again»
Musikk og tekst av Gregg Alexander og Danielle Brisebois

Beste artistisk produksjon:
«The Grand Budapest Hotel» - Artistisk produksjon: Adam Stockhausen; Dekor: Anna Pinnock
«The Imitation Game» - Artistisk produksjon: Maria Djurkovic; Dekor: Tatiana Macdonald
«Interstellar» - Artistisk produksjon: Nathan Crowley; Dekor: Gary Fettis
«Into the Woods» - Artistisk produksjon: Dennis Gassner; Dekor: Anna Pinnock
«Mr. Turner» - Artistisk produksjon: Suzie Davies; Dekor: Charlotte Watts

Beste animerte kortfilm:
«The Bigger Picture» - Daisy Jacobs og Christopher Hees
«The Dam Keeper» - Robert Kondo og Dice Tsutsumi
«Feast» - Patrick Osborne og Kristina Reed
«Me and My Moulton» - Torill Kove
«A Single Life» - Joris Oprins

Beste kortfilm:
«Aya» - Oded Binnun og Mihal Brezis
«Boogaloo and Graham» - Michael Lennox og Ronan Blaney
«Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)» - Hu Wei og Julien Féret
«Parvaneh« - Talkhon Hamzavi og Stefan Eichenberger
«The Phone Call» - Mat Kirkby og James Lucas

Beste lydklipp:
«American Sniper» - Alan Robert Murray og Bub Asman
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - Martín Hernández og Aaron Glascock
«The Hobbit: The Battle of the Five Armies» - Brent Burge og Jason Canovas
«Interstellar» - Richard King
«Unbroken» - Becky Sullivan og Andrew DeCristofaro

Beste lyd (lydmiks):
«American Sniper» - John Reitz, Gregg Rudloff og Walt Martin
«Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)» - Jon Taylor, Frank A. Montaño og Thomas Varga
«Interstellar» - Gary A. Rizzo, Gregg Landaker og Mark Weingarten
«Unbroken» - Jon Taylor, Frank A. Montaño og David Lee
«Whiplash» - Craig Mann, Ben Wilkins og Thomas Curley

Beste visuelle effekter:
«Captain America: The Winter Soldier» - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill og Dan Sudick
«Dawn of the Planet of the Apes» - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett og Erik Winquist
«Guardians of the Galaxy» - Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner og Paul Corbould
«Interstellar» - Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter og Scott Fisher
«X-Men: Days of Future Past» - Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie og Cameron Waldbauer

LES OGSÅ: Angelina skryter av Brad