Her er alle Oscar-vinnerne

Daniel Day-Lewis, Jennifer Lawrence og Ben Affleck tok alle med seg den gjeve statuetten hjem.

Se stjernene på den røde løperen i videoen over!

SEOGHØR.NO: Den dramatiske thrilleren «Argo», som Ben Affleck (40) har regissert, har vært en av de største Oscar-favorittene. Natt til mandag fikk spådommene også rett da «Argo» ble kåret til det som regnes som den aller gjeveste prisen - nemlig «Årets beste film».

Sammen med filmveteranen Jack Nicholson hjalp presidentfruen Michelle Obama til med å overrekke statuetten til Affleck via satelitt fra Det hvite hus.

- Det er åtte fantastiske filmer som har like mye rett til å stå her som oss, sa en ydmyk Affleck da han mottok prisen.

Daniel Day-Lewis (55) vant sin tredje Oscar som «Beste mannlige hovedrolle». I 1989 vant han for sin rolletolkning i filmen «My Left Foot», i 2007 for «There Will Be Blood» og i år for rollen som Abraham Lincoln i filmen «Lincoln».

«Beste kvinnelige hovedrolle» gikk til 22 år gamle Jennifer Lawrence for sin presentasjon i «Silver Linings Playbook». Den unge skuespilleren ble så overrasket over seieren at hun snublet i trappen da hun skulle motta prisen.

- Dette er skikkelig flaut, men tusen takk, sa hun andpusten til den fullsatte salen.

Selv om ikke «Kon-Tiki» vant Oscar vant i kategorien «Beste fremmedspråklige film» var det ingen sure miner i den norske leiren.

- Det har gitt maritim erfaring og flott selskap med disse nydelige menneskene. Det har vært et eventyr hele veien, sa Odd-Magnus Williamson til NRK.

Her er den komplette vinner-listen:

BESTE FILM
«Amour»
«Argo»
«Beasts of the Southern Wild»
«Django Unchained»
«Les Miserables»
«Life of Pi»
«Lincoln»
«Silver Linings Playbook»
«Zero Dark Thirty»

BESTE MANNLIGE HOVEDROLLE
Bradley Cooper, «Silver Linings Playbook»
Daniel Day-Lewis, «Lincoln»
Hugh Jackman, «Les Miserables»
Joaquin Phoenix, « The Master»
Denzel Washington, «Flight»

BESTE KVINNELIGE HOVEDROLLE

Jessica Chastain, «Zero Dark Thirty»
Jennifer Lawrence, «Silver Linings Playbook»
Emmanuelle Riva, «Amour»
Naomi Watts, «The Impossible»
Quvenzhané Wallis, «Beasts of the Southern Wild»

BESTE MANNLIGE BIROLLE
Alan Arkin, «Argo»
Robert DeNiro, «Silver Linings Playbook»
Philip Seymour Hoffman, «The Master»
Tommy Lee Jones, «Lincoln»
Christoph Waltz, «Django Unchained»

BESTE KVINNELIGE BIROLLE
Amy Adams, «The Master»
Sally Field, «Lincoln»
Anne Hathaway, «Les Miserables»
Helen Hunt, «The Sessions»
Jacki Weaver, « Silver Linings Playbook»

BESTE REGI
Michael Haneke, «Amour»
Ang Lee, «Life of Pi»
David O. Russell, «Silver Linings Playbook»
Steven Spielberg, «Lincoln»
Benh Zeitlin, «Beasts of the Southern Wild»

BESTE ORIGINALMANUS

Wes Anderson and Roman Coppola, «Moonrise Kingdom»
Mark Boal, «Zero Dark Thirty»
John Gatins, «Flight»
Michael Haneke, «Amour»
Quentin Tarantino, «Django Unchained»

BESTE TILRETTELAGTE MANUS
Lucy Alibar and Benh Zeitlin, «Beasts of the Southern Wild»
Tony Kushner, «Lincoln»
David Magee, «Life of Pi»
David O. Russell, «Silver Linings Playbook»
Chris Terrio, «Argo»

BESTE ANIMASJONSFILM
«Brave»
«Frankenweenie»
«ParaNorman»
«The Pirates! Band of Misfits»
«Wreck-It Ralph»

BESTE FOTO
«Anna Karenina», Seamus McGarvey
«Django Unchained», Robert Richardson
«Life of Pi», Claudio Miranda
«Lincoln», Janusz Kaminski
«Skyfall», Roger Deakins


BESTE KOSTYME
«Anna Karenina», Jacqueline Durran
«Les Misérables», Paco Delgado
«Lincoln», Joanna Johnston
«Mirror Mirror», Eiko Ishioka
«Snow White and the Huntsman», Colleen Atwood

BESTE DOKUMENTAR

«5 Broken Cameras»
«The Gatekeepers»
«How to Survive a Plague»
«The Invisible War»
«Searching for Sugar Man»

BESTE KORTDOKUMENTAR
«Inocente», Sean Fine and Andrea Nix Fine
«Kings Point», Sari Gilman and Jedd Wider
«Mondays at Racine», Cynthia Wade and Robin Honan
«Open Heart», Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
«Redemption», Jon Alpert and Matthew O'Neill

BESTE FILMKLIPP
«Argo», William Goldenberg
«Life of Pi», Tim Squyres
«Lincoln», Michael Kahn
«Silver Linings Playbook», Jay Cassidy and Crispin Struthers
«Zero Dark Thirty», Dylan Tichenor and William Goldenberg

BESTE FREMMEDSPRÅKLIGE FILM
«Amour», Austria
«Kon-Tiki», Norway
«No», Chile
«A Royal Affair», Denmark
«War Witch», Canada

BESTE SMINKE OG HÅR
«Hitchcock», Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
«The Hobbit: An Unexpected Journey», Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
«Les Misérables», Lisa Westcott and Julie Dartnell

BESTE FILMMUSIKK
«Anna Karenina», Dario Marianelli
«Argo», Alexandre Desplat
«Life of Pi», Mychael Danna
«Lincoln», John Williams
«Skyfall», Thomas Newman

BESTE FILMSANG

«Before My Time» from Chasing Ice, Music and Lyric by J. Ralph
«Everybody Needs A Best Friend» from Ted, Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane
«Pi's Lullaby» from Life of Pi, Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri
«Skyfall» from Skyfall, Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth
«Suddenly» from Les Misérables, Music by Claude-Michel Schönberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

BESTE SCENOGRAFI
«Anna Karenina», Sarah Greenwood ogKatie Spencer
«The Hobbit: An Unexpected Journey», Dan Hennah, Ra Vincent og Simon Bright
«Les Misérables», Eve Stewart og Anna Lynch-Robinson
«Life of Pi», David Gropman og Anna Pinnock
«Lincoln», Rick Carter og Jim Erickson

BESTE ANIMERTE KORTFILM
«Adam and Dog», Minkyu Lee
«Fresh Guacamole», PES
«Head over Heels», Timothy Reckart and Fodhla Cronin O'Reilly
«Maggie Simpson in The Longest Daycare», David Silverman
«Paperman», John Kahrs

BESTE KORTFILM

«Asad», Bryan Buckley and Mino Jarjoura
«Buzkashi Boys», Sam French and Ariel Nasr
«Curfew», Shawn Christensen
«Death of a Shadow» (Dood van een Schaduw), Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
«Henry», Yan England

BESTE LYDREDIGERING
«Argo», Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
«Django Unchained», Wylie Stateman
«Life of Pi», Eugene Gearty and Philip Stockton
«Skyfall», Per Hallberg and Karen Baker Landers  (to vinnere)
«Zero Dark Thirty», Paul N.J. Ottosson

BESTE LYDMIKSING
«Argo», John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
«Les Misérables», Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
«Life of Pi», Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
«Lincoln», Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
«Skyfall», Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

BESTE SPESIALEFFEKTER
«The Hobbit: An Unexpected Journey», Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
«Life of Pi», Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
«Marvel's The Avengers», Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
«Prometheus», Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
«Snow White and the Huntsman», Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson



LES OGSÅ: Stilte i kjole fra H&M på Oscar