Petter «Katastrofe» Kristiansen:

- Fikk det langt opp i halsen

«Skal vi danse» var minst like katastrofe som navnet hans tilsier. Nå gjør Petter «Katastrofe» omsider sitt TV-comeback.

FALT IKKE I SMAK: Petter Bjørklund Kristiansen danset med Marianne Sandaker i «Skal vi danse» i 2016, men artisten følte ikke at dans var noe han behersket spesielt godt. Foto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB
FALT IKKE I SMAK: Petter Bjørklund Kristiansen danset med Marianne Sandaker i «Skal vi danse» i 2016, men artisten følte ikke at dans var noe han behersket spesielt godt. Foto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB Vis mer
Publisert

Den tredje sesongen av «Forræder» på TV 2 ble kickstartet på fredag, og blant de 22 deltakerne som medvirker i TV 2-programmet er Petter Bjørklund Kristiansen (34), bedre kjent som Petter «Katastrofe».

Mange husker kanskje at 34-åringen deltok i «Skal vi danse» i 2016, der han danset med Marianne Sandaker. Etter exiten tok han seg en lang pause fra TV-skjermen.

Først i 2019 var han tilbake, den gang i «Hver gang vi møtes». Så fulgte en ny pause - før han nå, fire år etter det igjen, omsider kommer ut av dvalen nok en gang.

ROMANSERYKTER: Tonje Frigstad og Sander «Randulle» Dale svarer på romanseryktene etter «Forræder». Reporter: Celina Morken. Video: Jenny Emilie Aas. Vis mer

- Fikk «mark»

Til Se og Hør forteller han nå at alt skyldes nettopp «Skal vi danse».

- Etter «Skal vi danse» sa jeg nei til alt som heter TV. Bortsett fra «Hver gang vi møtes», men det handler jo om det jeg driver med, nemlig musikk.

MER TV: Petter «Katastrofe» gjør nok én gang ting han ikke kan. Men «Forræder» falt mye bedre i smak for artisten enn «Skal vi danse» for drøye syv år siden. Foto: Espen Solli
MER TV: Petter «Katastrofe» gjør nok én gang ting han ikke kan. Men «Forræder» falt mye bedre i smak for artisten enn «Skal vi danse» for drøye syv år siden. Foto: Espen Solli Vis mer

- Hvorfor sa du nei til alt som heter TV?

- Fordi jeg ikke digger denne «Petter gjør ting han ikke kan på TV». Det gjør jeg vel for så vidt her i «Forræder» og, men jeg skal være så ærlig å si at jeg fikk litt «mark» av det dansegreiene. Jeg likte det ikke i det hele tatt, så etterpå ble det ganske blankt nei til alt annet.

Han fortsetter:

- «Nå tror jeg at jeg har et kult konsept til deg», sa folk til meg etterpå, men: «Det driter jeg i, for jeg skal ikke være med», var svaret mitt. Sånn var det rett og slett.

IKKE HELT KOMFORTABEL: Det er vel kanskje ikke veldig vanskelig å se at Petter «Katastrofe» ikke føler seg helt i sitt rette element her, i motsetning til dansepartner Marianne Sandaker. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
IKKE HELT KOMFORTABEL: Det er vel kanskje ikke veldig vanskelig å se at Petter «Katastrofe» ikke føler seg helt i sitt rette element her, i motsetning til dansepartner Marianne Sandaker. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Vis mer

- Skummelt

- Hva var det med «Skal vi danse» som gjorde at du ikke likte det?

- Det var ikke det at det var så kjipt, men jeg syntes det var ubehagelig å stå der på direktesendt TV én gang i uka og vise fram noe som jeg selv visste at jeg ikke behersket. Men jeg takket jo nei til det først, men Staysman (Stian Thorbjørnsen, 41, red. anm.) fikk overtalt meg - den kødden, sier han med et smil.

Artisten tar seg litt i det.

- For Guds skyld, det var en fin opplevelse på noen måter, altså. Men jeg fikk som sagt litt «mark» av det. Det var skummelt. Er det én ting jeg ikke kan, så er det å danse tango.

TV-AKTUELLE: Bakerst, fra venstre: Viggo Venn, Petter «Katastrofe» Kristiansen, David Mokel, Desta Marie Beeder, Oskar Westerlin, Carina Olset, Karianne Amlie, Fridtjof Såheim og Kjersti Grini. Foran: Frode Grodås, Even Northug, Marlene Stavrum, Bjørg Thorhallsdottir, Morten Thoresen, Marthe Bratberg, Tamanna Agnihotri, Eva B. Ragde, Michael Andreassen, Sunniva Rose, Tom Egeland, Jon Martin Henriksen og programleder Mads Hansen. Foto: Espen Solli / TV 2
TV-AKTUELLE: Bakerst, fra venstre: Viggo Venn, Petter «Katastrofe» Kristiansen, David Mokel, Desta Marie Beeder, Oskar Westerlin, Carina Olset, Karianne Amlie, Fridtjof Såheim og Kjersti Grini. Foran: Frode Grodås, Even Northug, Marlene Stavrum, Bjørg Thorhallsdottir, Morten Thoresen, Marthe Bratberg, Tamanna Agnihotri, Eva B. Ragde, Michael Andreassen, Sunniva Rose, Tom Egeland, Jon Martin Henriksen og programleder Mads Hansen. Foto: Espen Solli / TV 2 Vis mer

Kristiansen minnes også at dansingen ofte hang igjen hos folk lenge etter at han hadde forlatt parketten.

- Så sto man der på Kiwi dagen derpå da, mens folk sier opp i trynet ditt at: «Så deg på TV i går, du var ikke så jævla god på chachacha, akkurat». Det var jeg liksom fullstendig klar over selv. Jeg fikk det langt opp i halsen, så da var det lett for meg å takke nei til andre ting.

Sa først nei

Nå gjør han altså igjen noe han ikke kan på TV. Men også det satt langt inne, innrømmer han.

- Jeg synes det har vært gøy nå, for «Forræder» er et kult konsept synes jeg. Jeg pratet med Mads (Hansen, 39, programleder, red. anm.) før sesong én, men jeg sa nei, jeg hadde ikke lyst til å være med. Fordi jeg jo ikke digger å gjøre TV.

NEKTET: Én av høstens «Forræder»-deltakere fikk en fysisk reaksjon på å bli utnevnt som forræder. Da ble valget enkelt. Reporter: Thale Kristensen. Video: Kine Falch / TV 2 Vis mer

Men:

- Jeg angret som en hund etter å ha sett sesongen på TV etterpå, så da ringte jeg Mads og «krevde» å få være med om det skulle komme en sesong til, forteller han til Se og Hør.

LES OGSÅ: Nå legger han «Katastrofe» på hylla

Vi bryr oss om ditt personvern

Se og Hør er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer