SUKSESS: Jonas Fjeld har turnert land og strand rundt med bandet Chatham County Line de siste årene. Her er de under en konsert i Oslo i 2007. Foto: SCANPIX
SUKSESS: Jonas Fjeld har turnert land og strand rundt med bandet Chatham County Line de siste årene. Her er de under en konsert i Oslo i 2007. Foto: SCANPIXVis mer

- Er ikke misunnelig på Rybak

- Fansen min løper heldigvis ikke så fort, sier Spellemannsnominerte Jonas Fjeld.

SEHER.NO: Artist-veteranen Jonas Fjeld har i løpet av sin 38 år lange karriere blitt en av Norges mest kjente mannlige artister, og mandag kunne han igjen juble for en nominasjon til Spellemannsprisen - som han tidligere har vunnet to ganger.

- Det er hyggelig å bli satt pris på av juryen, men jeg synes det aller morsomste er å reise landet rundt og holde konserter. Da får man den direkte kontakten med folk, sier Fjeld - som sammen med bandet Chatham County Line er nominert i country-klassen for albumet "Brother Of Song".

Til tross for suksessen med både plate og turné, hevder Jonas Fjeld han i motsetning til Alexander Rybak - som er nominert i klassen "mannlig artist" - stort sett får gå i fred på gata.

Men det har den sindige drammenseren ingenting imot, ifølge ham selv.

- Jeg er ikke misunnelig på fansen som løper etter Rybak. Nå tilhører nok de fleste av mine tilhengere "rullator-generasjonen", så de løper neppe så fort uansett, smiler han til Seher.no.

Fjeld hevder han selv imidlertid ikke har noen planer om å pensjonere seg.

- Jeg har ingen planer om å gi meg, så det kommer flere plater. Det er heldigvis ingen pensjonsalder for artister.

Vi belønner gode kjendistips. Tips oss på seher@seher.no, ring vårtipstelefon 93076767 eller send sms/mms med kodeord SEHERTIPS til 1901.  

LES OGSÅ: - Kjente norske forfattere tar kokain

Her er årets nominerterte til Spellemannsprisen 2009:

MANNLIG ARTIST
Alexander Rybak – Fairytales (EMI Music Norway)
Martin Hagfors – Men and flies (ME Records)
Sivert Höyem – Moon Landing (Hektor Grammofon)
Sondre Lerche – Heartbeat Radio (Rounder Records/Decca records/Universal Music)

KVINNELIG ARTIST
Ane Brun – Live At Stockholm Concert Hall (Det Er Mine, Balloon Ranger Recordings)
Hanne Hukkelberg – Blood From A Stone (Propeller Recordings)
Julie Dahle Aagård – Stompin’ Feet (Sweet Morning Records)
Noora Noor – Soul Deep (Blue Mood)

POPGRUPPE
Datarock – Red (VME/Yap Records)
Donkeyboy – Caught In A Life (Warner Music Norway)
Kings Of Convenience – Declaration Of Dependence (Virgin/EMI Music Norway)
Kråkesølv – Trådnøsting (Diger)
Montée – Isle Of Now (VME)

ELEKTRONIKA
Lindstrøm & Prins Thomas – 2 (Eskimo Recordings/VME)
Mungolian Jetset – We Gave It All Away (Smalltown Supersound/VME)
Röyksopp – Junior (Virgin/EMI Music Norway)
Vinter In Hollywood – Outbreak (MTG/Vulcano Records

SAMTIDSMUSIKK
Håkon Austbø – Norwegian Imperatives (Aurora)
Oslo Philharmonic Orchestra/Gupta m/ Herresthal, Birkeland, Bullock og Styffe – Low Jive (Simax Classics)
Truls Mørk/Scottish Chamber Orchestra/ John Storgårds – Plays Hallgrimson (Ondine/MUDI)

ROCK
DumDum Boys – Tidsmaskin (oh Yeah!/EMI Music Norway)
Heroes & Zeros – Simian Vices Modern Devices (Nightliner/Sonet/Universal Music)
John Olav Nilsen & Gjengen – For Sant Til Å Være Godt (VME)
Motorpsycho – Child Of The Future (Rune Grammofon)
Skambankt – Hardt Regn (Tuba Records)

BLUES
Reidar Larsen – Kom Inn Te Oss (Blue Fingers)
Ronnie Jacobsen – San Jose Sessions (Blue Mood)
The Crank Bros. – Black Midnights, Stars & Streetlight (Fabuloso Records)

COUNTRY
Jonas Fjeld & Chatham County Line – Brother Of Song (RCA/Sony Music)
Steff Nevers – Closest To My Heart (Slager/Universal Music)
Tore Andersen – Right Around The Corner (Wilma Records)

METAL
Code – Resplendent Grotesque (Tabu Recordings)
Immortal – All Shall Fall (Dunder Records)
The Cumshots – A Life Less Necessary (Rodeostar)
Årabrot – The Brother Seed (Norway Rat Recordings)

HIP-HOP
Chris Lee – Love Ghost (Oslo Records/Bonnier Music)
Lars Vaular – D’e Glede (VME)
Tommy Tee – Studio Time (Bonnier Amigo Music)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS
Daniel Sanden-Warg/Sigurd Brokke – Rammeslag 2 (Etnisk Musikklubb)
Olav Luksengård Mjelva – Fele/Hardingfele, Røros/Hallingdal (Etnisk Musiklubb)
Synnøve S. Bjørset – Slåttar (Talik)

DANSEORKESTER
Anne Nørdsti – Livet Er Nå (Tylden & CO)
Ole Ivars – Femten Ferske (Tylden & CO)
Vagabond – Vagabond (Tylden & CO)

JAZZ
Håvard Stubø Quartet – Way Up (Bolage)
Kim Johannesen/Svein Magnus Furu/Tore Sandbakken – Kayak (Aimsoundcity)
Nils-Petter Molvær – Hamada (Emarcy/Universal Music)
Solveig Slettahjell – Tarpan Seasons (SloMO/Universal Music)
Tord Gustavsen Ensemble – Restored, Returned (ECM)

KLASSISK MUSIKK
Henning Kraggerud, Bård Monsen, Lars Anders Tomter, Ole-Erik Ree – Ysaye –String Trios (Mudi)
Grieg Trio – Tchaikovsky/Smetana/Grieg (Simax Classics)
Oslo Philharmonic Orchestra/ Jansons – Gustav Mahler symf: 7 live (Simax Classics)
Vilde Frang –Prokofiev & Sibelius: Violin Concertos (EMI Music Norway)

VISER
Aasmund Nordstoga – Ein Visefugg (Warner Music Norway)
Helene Bøksle – Morild (Polydor/Universal Music)
Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)
Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (oh YEAH!/EMI Music Norway)
Tonje Unstad – Æ Ror Aleina (Echofisk)

ÅPEN KLASSE
Crimetime Orchestra – Atomic Symphony (Jazzaway Records)
Kristin Asbjørnsen – The Night Shines Like The Day (Emarcy/Universal Music)
Knut Reiersrud – Gitar (Jazzland Recordings/Universal Music)
Mari Boine – Sterna Paradisea (Lean/Universal Music/Emarcy)
When – Homage Series Vol.1: Sun Ra (Jester)

BARNEPLATER
Diverse Artister – Go’ Natt (Universal Music)
Gjermund Larsen og Bom Basker – Går I Fjøs (Øra Fonogram)
Malin Reitan – Malin (MBN/Universal Music)
Trond Brænne – Bamsen Er Borte (Textforum)

TEKSTFORFATTER
Anne Grete Preus – Nesten Alene (Warner Music Norway)
Kjartan Kristiansen/Aslak Dørum – DumDum Boys; Tidsmaskin (EMI Music Norway)
Stein Torleif Bjella – Heidersmenn (EMI Music Norway)
Sverre Knudsen – La Det Brenne (Ohyeah!)
Tønes – Sobihob (VME)

POPULÆRKOMPONIST
Cato Sundberg/Kent Sundberg – Donkeyboy; Caught In A Life (Warner Music Norway)
Lars Christian Narum – Samma Hen Du Fær (Warner Music Norway)
Ole Jørgen Ottosen/Tellusalie – The Man Across The Fountain (Nightliner/Sonet)
Svein Berge/Torbjørn Brundtland – Röyksopp; Junior (EMI Music Norway)
Øystein Greni – Bigbang; Edendale (Warner Music Norway)

SAMTIDSKOMPONIST
Lasse Thoresen – To The Brother Peoples (Aurora)
Ruben S Gjertsen – Grains (+3DB)
Sven Lyder Kahrs – Dew Sparrows Breath (Aurora)

ÅRETS NYKOMMER
Alexander Rybak
Donkeyboy
John Olav Nilsen & Gjengen
Kråkesølv
Vilde Frang