KAN VINNE TRE PRISER: Hélen Vikstvedt og Solveig Kloppen i Hjelpekorpset. Foto: TV 2
KAN VINNE TRE PRISER: Hélen Vikstvedt og Solveig Kloppen i Hjelpekorpset. Foto: TV 2Vis mer

Disse er Gullruten-nominerte

Se hele lista her!

SEHER.NO: Med 31 nominasjoner, ble NRK tv-kanalen med flest nominasjoner til årets Gullruten.

Mens NRK fikk 31, ble TV 2 nominert til 18 priser.

"Hjelpekorpset" fikk tre nominasjoner, og til TV2.no forteller programleder Hélen Vikstvedt at hun er veldig glad.

- Er det ikke moro? Det er godt å se at folk liker det vi gjør, og det er jo ekstra spesielt at bransjen setter pris på det, sier hun.

268 programmer var påmeldt Gullruten, og dette er 35 mer enn fjoråret.

Programmet skal, som alltid, bli ledet av TV 2-kjendis og glamdronninga Dorthe Skappel, som ledet fjorårets show med en stor blåveis.

- Dette er blitt et viktig arrangement, og jeg er forferdelig stolt av Gullruten, sa hun da de nominerte ble opplest under en pressekonferanse torsdag.

I kategorien Beste barne- eller ungdomsprogram, er det kun NRK-produksjoner som er nominert.

Men i kategorien Beste tv-program, er det bare TV 2 som har mulighet til å vinne...

Gullruten 2008 sendes fra Grieghallen 10. april.

LES OGSÅ: Disse fikk Gullruten i fjor

Dette er de nominerte:

Beste underholdningsprogram
Skal vi danse – Monster/TV 2
Norske Talenter – Monster/TV 2
Norges Herligste – RubiconTV/TVNorge
Landeplage – Dinamo Story/NRK
 
Beste reality
71 grader Nord – Nordisk Film/TVNorge
Fengselskoret – Nordisk Film/TVNorge
Feriekolonien – Nordisk Film/TVNorge
Rockeskolen – Mastiff/TV 2
 
Beste dokusåpe
Reinlykke – NRK
Jordmødrene – RubiconTV/NRK
Glatte gater – Motlys/NRK
Et lite stykke Thailand – Skofteland Film/TVNorge
 
Beste TV-drama
Berlinerpoplene - NRK
Hombres – Jarowskij Drama/TVNorge
Hotel Cæsar – Metronome Spartacus/TV 2
Nattsøsteren – Nordisk Film/NRK
 
Beste humorprogram
Uti vår hage 2 - NRK
Halvseint – NRK
De 7 Dødssyndene – Kamerakameratene/TV 2
Borettslaget - NRK
 
Beste barne- eller ungdomsprogram
Amigo – NRK
Barnas superjul - NRK
Gaven – NRK
Newton – NRK
  
Beste magasin- eller livsstilsprogram
Hjelpekorpset – Monster/TV 2
Eva og Adam – RubiconTV/NRK
Der ingen skulle tru at nokon kunne bu - NRK
Bokprogrammet - NRK
 
Beste fakta- og aktualitetsprogram
Bak lukkede dører: Spillet om OL - NRK
De hvite hjelperne – TV 2
I kø for livet – TV 2
Spekter: Ytringsfrihet/De fatale ordene – NRK
 
Beste TV-dokumentar

Vekten av kjærlighet – Fenris Film/TV 2
Min stolte far – You are here/TV 2
Fortellinger om statsministeren – Fenris Film/TV 2
En reise i vannets fremtid – Panopticon/TV 2
 
Beste kvinnelige skuespiller
Andrine Sæther ”Berlinerpoplene” - NRK
Anette Hoff ”Hotel Cæsar” – Metronome Spartacus/TV 2
Cecilie Mosli ”Sørgekåpen” – Nordisk Film/NRK
Trine Wiggen ”Nattsøsteren” – Nordisk Film/NRK
 
Beste mannlige skuespiller
Reidar Sørensen ”Nattsøsteren” – Nordisk Film/NRK
Nils Sletta ”Berlinerpoplene” - NRK
Fridtjov Såheim ”Sørgekåpen” – Nordisk Film/NRK
Christian Skolmen ”Hombres” – Jarowskij Drama/TVNorge
 
Beste kvinnelige programleder

Anne Lindmo ”Store studio” - NRK
Hilde Hummelvoll ”Dyrisk” – RubiconTV/NRK
Katrine Moholt ”Allsang på grensen” – Monster/TV 2
Solveig Kloppen ”Hjelpekorpset” – Monster/TV 2
 
Beste mannlige programleder
Petter Schjerven ”Eva og Adam” - Rubicon/NRK
Otto Jespersen ”Rikets røst” – RubiconTV/TV 2
Ivar Johansen ”Landeplage” – Dinamo Story/NRK
Hans Olav Brenner ”Bokprogrammet” - NRK
  
Årets nyskaper
De 7 Dødssyndene – Kamerakameratene/TV 2
Halvseint – NRK
Hjelpekorpset – Monster/TV 2
Landeplage – Dinamo Story/NRK