I dag er det duket for åpningen av det 165. storting. Som følge av at kong Harald (83) er sykmeldt ut uka, er det kronprins Haakon (47) som foretar den høytidelige åpningen.
Dronning Sonja (83) er også til stede.
Se og Hørs kongehusekspert Anders Johan Stavseng, forteller til Se og Hør at kronprinsen i dag blir historisk, da dette er første gang han åpner Stortinget.

- Det er første gang en kronprins og ikke konge leser trontalen på 30 år. Sist var i 1990, måneder før kong Olav døde.
Stavseng legger ikke skjul på at dette er en veldig spesiell dag for Haakon.
- Den høytidelige konstitueringen og åpningen av Stortinget er nedfelt i Grunnloven, og er en av de aller viktigste oppgaver en konge har, fortsetter han.

- De ser nesten voksne ut
Har fulgt kongen
Kronprins Haakon har for øvrig i flere år vært med kong Harald på åpningen, og var blant annet på plass da faren holdt sin første trontale som konge i 1991.
- Kronprins Haakon har fulgt sin far i alle år, og vil gjennomføre programmet med glans. Han vil også bære uniform med sverd på siden og St. Olavs Ordens storkors med kjede om halsen, sa Stavseng før dagens åpning.

Avslører årsaken til innleggelsen
Til tross for at kong Harald ikke er til stede grunnet sykdom, er Stavseng sikker på at han vil følge med på åpningen på tv.
Åpningen i år er for øvrig nedskalert som føle av coronarestriksjonene.
- Vanligvis får representantenes familie også være på plass på galleriet, men dette utgår i år, sier Stavseng.
LES OGSÅ: Se bildene fra Leah Isadoras store dag