Maria Celin Strand:

- Det er sykt vondt

«MGP»-aktuelle Maria Celin Strand åpner seg om tøff personlig kamp.

UT I ILDEN: Maria Celin skal kjempe om en finalebillett i MGP. Foto: Beate Oma Dahle / NTB
UT I ILDEN: Maria Celin skal kjempe om en finalebillett i MGP. Foto: Beate Oma Dahle / NTB Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Lørdag kveld er det duket for den tredje og siste delfinalen i «Melodi Grand Prix».

Maria Celin Strand (25) er blant de som skal ut i ilden og kjempe om en av de tre siste billettene til finalen, 4. februar.

Nå kan den tidligere «The Voice»-deltakeren fortelle om sin tøffe personlige kamp.

- Jeg har alltid vært pårørende til mye sykdom rundt meg, men jeg har alle her i dag heldigvis, så jeg skal ikke klage.

MELODI GRAND PRIX: Rasmus Thall sitt MGP-bidrag inspirert av brorens ulykke. Reporter: Jonathan Gaathaug Nielsen. Video: Nora Skavhaug/Privat. Vis mer

- Men det å stå på siden av noen som har det vondt er fryktelig vanskelig. Man vil jo bare fjerne smerten, forteller Strand til Se og Hør.

Videre kan artisten fortelle at hun aldri har snakket om det med noen - noen gang.

- Jeg tror det er mange som er pårørende til en person som står seg nær i dag. Så jeg håper de kan kjenne litt på den at «ja jeg føler med deg».

- Det er sykt vondt å være den som står på siden som ikke kan løftet en finger engang - at alt man kan gjøre er å være en god lytter.

COMEBACK: Disse deltar i delfinale 1 i MGP 2023. Video: NRK Vis mer

På scenen skal Strand fremføre låta «Freya», som handler om at alle har en kamp - om det er mot sykdom eller en vanskelig hverdag.

- Jeg synger til de som trenger litt ekstra kjærlighet, forteller 25-åringen.

Stand synes det er viktig å være god mot alle mennerske hun treffer, fordi man aldri vet hvordan de egentlig har det.

- Det burde være veldig lett for folk å bare være god.

Selv har hun kjent på at hun skulle ønske at noen kunne være litt snillere med henne.

MGP: Alejandro Fuentes er aktuell i Melodi Grand Prix 2023. Video: Nora Skavhaug. Reporter: Jonathan Gathaug. Vis mer

- Jeg har nok følt litt på en motstand der, en motgang. Hvorfor har de ikke lyst til å gi mer smil, for eksempel.

- Jeg tenker mye over sånt, for jeg er veldig obs på det selv - at jeg slenger gjerne ut et smil til en fremmede når jeg går forbi. Det er enkelt på en måte, og jeg vet hvor mye det kan bety.

«Freya»-sangeren er ikke bare forhåndsfavoritt til å ta seg til finalen, hun er også en av de store favorittene til å stikke av seieren i hele MGP.

- Hvordan føles det å være forhåndsfavoritt?

Disse deltar i delfinale 2 i MGP 2023. Video: NRK Vis mer

- Jeg blir fryktelig rørt og ja, jeg håper bare at de synes det er like bra på scenen, og at vi kommer til finalen, guriland. Da får jeg tidenes «breakdown» på scenen, forteller Strand, som avslører at hun har kjempet mot tårene gjennom hele intervjuet med Se og Hør.

Det er en tydelig rørt, og emosjonell jente som forteller om alle tilbakemeldingene hun har fått.

- Det er vanskelig å forklare, for jeg er jo ikke vant med så mye oppmerksomhet. Det er utrolig stort for meg, som kommer fra lille Mandal.

Disse deltar i delfinale 2 i MGP 2023. Video: NRK Vis mer

Strand kan fortelle at hun har fått meldinger fra hele verden, og at hun prøver så godt hun kan å svare alle.

- Jeg får så dårlig samvittighet når jeg ikke klarer å svare. Jeg er livredd for å fremstå som overlegen, det er det verste som kunne skjedd.

Maria Celin Stand er en av kveldens sju artister som skal kjempe om en finaleplass. I lørdagens delfinale kjemper hun mot Atle Pettersen, Akuvi, Eline Thorp, Tiril, Stig Van Eiik, og Skrellex.

Tidligere har blant andre Ulrikke Brandstorp og Elsie Bay sikret seg en plass i den store finalen, i Trondheim.

LES OGSÅ: - Et evigvarende problem

Vi bryr oss om ditt personvern

Se og Hør er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer