Kåre Gunnar Skaret Bjøringsøy (36) har imponert stort i årets «Farmen». Søndag slo han ut Thorvald Nyquist (51) i den aller siste tvekampen, noe som betyr at den munnrappe og blide 36-åringen nå er blant dem som tar del i den store finaleuken i TV 2-programmet.

Ute av «Farmen»: - Ufortjent godt fremstilt
Men bygdeværingen skal være glad for at han i det hele tatt er i live. For godt og vel 20 år siden holdt det nemlig på å gå fryktelig galt da den gang 16 år gamle Kåre skulle hjelpe sin far med «siloslåtten» hjemme på familiens gård på Smøla i Møre og Romsdal.
- Det vil si at vi slo gress og skulle få det opp i en traktorhenger. Og så kjørte vi det til et transportbånd, som fikk gresset opp i silioen. Vi pleide å ta av fôrhøsteren hver gang vi skulle tømme hengeren, og da surret og gikk fôrhøsteren, forklarer han til Se og Hør.

Slik forklarer han detaljen
Skjebnesvanger «snarvei»
En fôrhøster er et traktorredskap som brukes til å høste gress - med skarpe «kniver» på bakkenivå som kutter gresset.
Denne dagen skulle det imidlertid bli svært dramatisk etter at Kåre tok vel mye risiko, noe som kunne kostet ham livet.
Han fortsetter:
- Vi rygget oss inn til transportbåndet med traktor, henger og fôrhøster. Både traktor og fôrhøsteren gikk, fôrhøsteren slo ikke - men akslingen gikk jo. Jeg sto ved transportbåndet, mens min far kjørte traktoren.

Pappa Tormod Bjøringsøy (66) hadde en Solo-flaske bak setet i traktoren, og det visste hans 16 år gamle sønn godt. Han bestemte seg for å hente flaska - men tok den «letteste» veien for å komme seg dit.

Derfor dropper han finalefesten
Det skulle han aldri ha gjort.
- Jeg burde gått inn i førerhuset, men jeg klatret opp fra baksiden og gjennom bakruten. Jeg sto på en ramme - der akslingen var. Jeg tok tak i Solo-flasken, men det var så glatt at jeg skled. Det neste som skjedde var at nederste del av skjorte og genser blir dratt inn i akslingen på fôrhøsteren. Deretter gikk det ganske fort.

Reagerte lynraskt
Nærmest på mirakuløst vis klarte «Farmen»-deltakeren å holde igjen med hendene på rammen over, der fôrhøsteren var festet. Litt etter litt ble genseren revet av ham, og til slutt hadde den skrekkslagne gutten bare en liten flik igjen rundt halsen.
- Men høyrehånden ble med inn i akslinga. Brystkassen ble også dratt inn, den slo til på brystkassen min, erindrer han.

På det tidspunktet skal pappa Tormod ha stått utenfor traktoren. Heldigvis hadde han oppdaget at sønnen skled og ramlet.
- Han var utrolig rask med å komme løpende til og trykke på nødknappen. Han sa det selv etterpå - at han var veldig usikker på hva han skulle finne da han beveget seg bak traktoren.
- Mirakuløst
Det han fant var en Kåre som satt bom fast med hånden i klem.
- Jeg er usikker på om det var min bror eller min far som skar meg løs. De fikk kastet meg inn i bilen og kjørt mot legevakten, forteller 36-åringen, som priser seg lykkelig for at faren reagerte så raskt som han gjorde da han så hva som hadde skjedd.

- Hadde det gått to sekunder til er det langt fra sikkert at jeg hadde overlevd. Det er så små marginer at det kan ha vært snakk om mindre enn to sekunder også. Når hånden forsvinner nedi der, da er det ikke langt om å gjøre at det ender i katastrofe.

- Droppet fra «Farmen kjendis»
Bygdeværingen har fortsatt synlige arr etter hendelsen - både på brystet og på den ene armen.
- Men jeg brakk ikke armen. Og med tanke på posisjonen den sto i er det mirakuløst at det ikke skjedde, sier han alvorlig.
- Tenker positivt
Pappa Tormod skal, ifølge Kåre, rett etter dramatikken ha sluttet med gårdsdrift.
- Jeg vet ikke om denne opplevelsen var årsak til det. Men jeg har en følelse av at det er grunnen, selv om han ikke vil si det selv. Egentlig skal det være et sikkerhetssystem over disse akslingene, men sånt fantes ikke da jeg var 16.

Sonet 21 dager i fengsel
Og:
- Pappa har sagt til meg mange ganger at han er så glad for at det gikk så bra som det gjorde. Men det var min skyld, man skal aldri klatre bakpå der, så han har ikke skylden for noe av det. Det er nok bare farsinstinktet som slår inn.
- Hva tenker du nå, drøyt 20 år etterpå, om det som skjedde?
- Jeg velger å tenke positivt, det jo gikk bra. Jeg kan ikke tenke på hva som kunne skjedd. Det kunne skjedd at jeg hadde overlevd, men kommet tilbake til livet med varige men. Det ville vært enda verre tror jeg.
- Blodet sprutet
Den populære TV-profilen skal ha uteblitt fra skolen i nesten et halvt år mens han kom seg til hektene igjen.
- Jeg hadde store smerter. Jeg husker da jeg sto oppreist på gårdstunet etter ulykken - jeg var jo bevisst. Blodet sprutet. Vi skjønte at noe var galt, men lurte lenge på hvor galt det hadde gått. Det så ut som at jeg kom rett fra krigen.

Bjøringsøy ble innlagt på sykehuset, men legene fant heldigvis raskt ut at han ikke hadde pådratt seg alvorlige skader. Etterpå ble han tatt med hjem og pleiet av mamma Jorunn Skaret (66), som jobbet i hjemmesykepleien.
- Jeg lå hjemme og ble pleiet i flere måneder. Jeg var neddopet for det var så vondt, bedyrer «Farmen»-deltakeren, som har opplevd mer dramatikk i livet - og som også er grunnen til at han ikke lenger har bilder av seg selv fra dagene og ukene etter den skjebnesvangre dagen på starten av 2000-tallet.
- Huset vårt brant ned i 2016, så da forsvant alt. Faren min rakk å komme seg ut, så det gikk bra. Det aller verste med denne brannen var at det skjedde 16. mai. Dressen min var ferdig strøket til 17. mai og hang på kjøkkenet. Så det ble ikke dress på meg på nasjonaldagen den dagen, sier han avslutningsvis til Se og Hør.
LES OGSÅ: Smittet: - Sinnsyke smerter