(Se og Hør): I desember meldte Kensington Palace på sin egen Twitter-konto at hertuginne Kate (35) og prins William (35) kommer på offisielt besøk til Norge 1. februar.
Mandag ble det offisielle programmet annonsert i en pressemelding fra Slottet.
Når paret kommer til Norge 1. og 2. februar, skal de blant annet besøke Hartvig Nissens skole for å møte skaperne og skuespillerne bak suksesserien «Skam».
Kronprins Haakon (44) og kronprinsesse Mette-Marit (44) vil være til stede ved ankomsten når William og Kate ankommer den militære delen av Gardermoen, og vil trolig tilbringe mye tid sammen med det britiske paret.

Mette-Marits tidligere hushjelp sa opp jobben hos hertuginne Kate
Det opplyser kongehuset i en pressemelding.
Temaet for besøket er mental helse, hvor det åpnes for diskusjoner rundt utfordringer som ungdom kan møte i oppveksten i dagens samfunn.
Identitetsproblemer, mobbing, seksuelle overgrep og spiseforstyrrelser skal diskuteres, og det norske kronprinsparet vil være til stede sammen med hertugparet.
Saken fortsetter nedenfor.

Lunsj og middag på slottet
Hele den norske kongefamilien vil ta stor del i besøket, og blant annet prinsesse Ingrid Alexandras skulpturpark står på agendaen den første dagen.
Kong Harald (80) og dronning Sonja (80) vil på sin side ta i mot gjestene på Slottet, for en privat lunsj samt middag.
Det vil bli et tett program for hertugparet når de avlegger et offisielt besøk til Norge. Etter en privat lunsj på Slottet, vil prinsen og hertuginnen besøke norske og britiske oppstartbedrifter og gründere i MESH i Oslo.

Til tross for at pressen vil få ta stor del i det storslåtte besøket, inviteres hertugparet til en privat lunsj hjemme hos kronprinsparet på Skaugum fredag, før turen går videre til Holmenkollen.
Sammen med kronprinsparet venter først et besøk i skimuseet, tårnet og hoppbakken. Deretter til Øvresetertjern ved Tryvann.
Det var Kensington Palace som selv meldte nyheten om det forestående norgesbesøket i oktober. De skrev at det verdenskjente paret kommer til å dukke opp tidlig i 2018, og at de også skal innom Sverige på reisen sin.
De kongelige parene har mye til felles, men møtes ikke ofte. Det var først i 2012 at hertuginne Kate og kronprinsesse Mette-Marit møttes for første gang, under de olympiske leker i London.

Venter barn
I begynnelsen av september kom den gledelige nyheten om at hertuginne Kate var gravid med parets tredje barn. Paret har sønnen George (4) og Charlotte (2) fra før, og tredjemann er ventet i april 2018.
Med andre ord vil hertuginne Kate kun ha tre måneder igjen av svangerskapet under besøket i Norge.
Se og Hørs kongehusekspert, Anders Johan Stavseng har tidligere forklart at forholdet mellom den norske og den britiske kongefamilien lenge har vært nært.

- Det har i alle år vært et nært forhold mellom det norske og britiske kongehus. Vår egen dronning Maud var britisk kongsdatter, og både kong Haakon og kong Olav tilbragte mye tid i England. Kong Olav var også fast gjest under Trooping the colour, og sto blant annet på balkongen sammen med prinsesse Diana, forklarte han.

Harrys bryllup gir William et uventet problem
Dronning Elizabeth har vært i Norge fire ganger. Første gang i 1955, året etter at hun ble kronet som dronning. Dronningen besøkte også Norge i 1969, 1981 og i 2001.
- Diana har også vært på besøk i Norge. I februar 1984 foretok hun sin første utenlandsreise alene. Da hun dro hjem offentliggjorde det britiske kongehuset at prinsesse Diana var i lykkelige omstendigheter - og ventet barn nummer to - prins Harry, sa Stavseng.
LES OGSÅ: - Kate og Pippa vil være gravide samtidig
