
Foto: Scanpix
I SORG: Kong Harald (f.v) og biskop Ole Christian Kvarme, dronning Sonja og preses Helga Byfuglien, prinsesse Märtha og domprost Olav Dag etter minnegudstjenesten i Oslo Domkirke søndag. Kongefamilien felte mange tårer under messen.

Foto: Scanpix
STØTTE: Biskop Ole Christian Kvarme (f.v) og leder i AUF Eskil Pedersen omfavner hverandre etter søndagens minnegudstjeneste. Statsminister Jens Stoltenberg klemmer preses Helga Byfuglien utenfor Oslo Domkirke.

Foto: Scanpix
ET HAV AV LYS OG BLOMSTER: Mange mennesker hadde lørdag tatt turen til Oslo Domkirke for å hedre de omkomne. Søndag formiddag var svært mange fra det offisielle Norge samlet i Domkirken for minnegudstjeneste, sammen med vanlige Oslo-borgere.

Foto: Reuters/Scanpix
MINNES DE DØDE: AUF-leder Eskil Pedersen, statsminister Jens Stoltenberg (midten) og hans kone Ingrid Schulerud legger her ned blomster til minne om de døde og rammede etter fredagens tragedie, før de fortsetter inn i Oslo Domkirke for minnestunden søndag.

Foto: Scanpix
I SORT: Prinsesse Märtha Louise ankommer Oslo Domkirke søndag, der det ble holdt messe for sorg og håp i etterkant av de brutale terrorangrepene fredag.

Foto: Scanpix
GRÅT: Dronning Sonja tørket tårene under minnegudstjenesten i Oslo Domkirke søndag. Her ankommer dronningen Domkirken klokken 11.
SEHER.NO: Etter de tragiske hendelsene i Oslo sentrum og på Auf-leiren på Utøya fredag, er hele Norge i dyp sorg og alvorlig sjokk. Mennesker har strømmet til plassen utenfor Oslo Domkirke etter ulykken, for å legge ned blomster, lys, kort og andre gjenstander til minne om de omkomne og berørte etter terrorangrepene.
Søndag formiddag klokken 11 var kong Harald, dronning Sonja, prinsesse Märtha Louise og Ari Behn, statsminister Jens Stoltenberg og en rekke andre ministere og Arbeiderparti-politikere samlet i Oslo Domkirke for en minnegudstjeneste. Benkeradene var ellers fullsatt med Oslo-borgere og andre som hadde møtt opp for å vise sin respekt for de som er rammet av tragedien.
Mintes ofrene flere steder
På vei inn i kirken la en alvorlig og dyp preget statsminister ned blomster i det blomsterhavet som har dannet seg utenfor Domkirken. Kongefamilien, alle kledd i sort, gikk derimot andektig direkte inn i Domkirken.
Kronprins Haakon og kronprinsesse Mette-Marit
var ved Domkirken lørdag for å legge ned blomster og møte den sørgende folkemengden. Derfor befant de seg søndag i Norderhov kirke i Buskerud, i nærheten av Utøya, der ofrene også ble minnet. Utenriksminister Jonas Gahr Støre var også til stede der.
AUF-leder Eskil Pedersen, som i likhet med statsminister Jens Stoltenberg har utvist stor ro og profesjonalitet etter fredagens tragedie, fikk endelig mulighet til å sørge over omkomne og berørte venner og kjente i AUF. Trygt plassert mellom stortingspresident Dag Terje Andersen og statsministeren kunne den unge lederen la tårene komme.
Gav navn på flere døde
Da statsministeren inntok talerstolen var det igjen med en imponerende fasthet og trygghet, selv om han var dypt beveget. Det var en gråtkvalt og personlig berørt Jens Stoltenberg som talte i Oslo Domkirke, en mann som lot sorgen få stemmen til å briste.
- Det er nesten to døgn siden den verste ugjerningen i Norge siden krigen. Det føles som en evighet. Nå sørger vi over dem som ikke er mer. 92 menneskeliv er gått tapt. Hver og en av dem som er gått bort er en tragedie, samlet utgjør tapet en nasjonal tragedie.
- Mange av oss kjente noen som er borte. Enda flere vet om noen. Jeg kjente flere som er gått bort. En av dem var Monica. Hun jobbet på Utøya i over 20 år. For mange av oss var hun Utøya. Nå er hun død, skutt og drept, mens hun skapte trygghet og glede for ungdom fra hele landet. Det er så urettferdig, sa statsministeren, mens flere AUF-medlemmer gråt med bøyd hode eller satt med hodet i hendene.
- En annen som er borte er Tore Eikeland, leder av AUF i Hordaland, en av de mest lovende unge politikere i landet. Nå er han død, borte for alltid, det er ikke til å begripe, fortsatte han.
Eikeland hadde inntil nylig kun status som savnet, og det er nærliggende å tro at det var statsministeren selv som navnga ham som omkommet. Da Stoltenberg nevnte ham i talen, hørtes det nemlig fortvilte skrik og sår gråt fra benkeradene i Domkirken
.
Kongeparet i tårer
- Dette er bare to av de vi har mistet. Omfanget av ondskapen vil tre fram i all sin gru når navn og bilde på de som er borte kommer. Men vi skal klare det også. Midt i alt det tragiske, er jeg stolt av å bo i et land som kan stå opp i en slik vanskelig tid. Vi er et lite land, men et stolt folk. Vi er fortsatt rystet over det som traff oss, men vi gir aldri opp våre verdier.
- Dere som er rammet og har mistet noen, har min og Norges dypeste medfølelse i sorgen. Ikke bare det, hele verden føler med dere. David Cameron, Barack Obama, Angela Merkel, Fredrik Reinfeldt, Vladimir Putin, jeg har lovet dem alle å overbringe deres kondolanser. Dere skal vite at vi er der for dere, sa statsministeren.
Både kong Harald og dronning Sonja satt og tørket tårene med hvite lommetørklær, rødmussede i ansiktet av sorgen. Også prinsesse Märtha Louise hadde tydelig tårer i øynene.
Da kongefamilien forlot Oslo Domkirke klokken 12.30, var også Stortorvet og gatene rundt fullsatt med mennesker. Bak de oppsatte politisperringene markerte folkemassene, de som ikke hadde fått plass i Domkirken, tragedien fra gateplan.
Bli fan av Seher.no på Facebook her
Sjekk ut våre nye mobilsider på http://m.seher.no
Vi belønner gode kjendistips. Tips oss på 2255@shf.no, ring vår tipstelefon 22555522 eller send sms/mms med kodeord TIPS til 2255.
LES OGSÅ: - Gud velsigne det norske folk