
Foto: Ingrid Treborg, Seher.no
IKKE RESERVE: Tone Damli Aaberge ble nummer to i den norske MGP-finalen, men har ifølge Morten Thomassen i den norske Grand Prix-klubben ingen mulighet til å steppe inn for Alexander Rybak, dersom han skulle bli syk.
SEHER.NO: Årets MGP-vinner har ikke lagt skjul på at han ofte blir syk før avgjørende øyeblikk.
Foran "Kjempesjansen"-finalen - som han vant - i 2006 slet han med kraftig forkjølelse. Og før forrige lørdags Melodi Grand Prix-finale i Oslo Spektrum, følte han seg også veldig dårlig.
- Jeg pustet veldig tungt og hadde øreverk, nå er det bare nesa som er tett og halsen som er litt hes, smilte han tappert til Seher.no da vi møtte ham før finalen.
Etter den overlegne seieren i Oslo Spektrum må Rybak nå forberede seg på to ukers hardkjør i forbindelse med den internasjonale finalen i Moskva i mai. Og der har han ikke råd til å bli syk.
Etter det Seher.no kjenner til har NRK ingen back-up å sende på scenen dersom Rybak skulle bli forhindret fra å gå på scenen.
Grand Prix-ansvarlig Stian Malme sier til Seher.no at sykdomsfrafall i Melodi Grand Prix er svært lite sannsynlig, og at det ikke foreligger noen konkret plan på hvordan noe slikt eventuelt ville blitt håndtert.
- De nasjonale TV-selskapene har strenge frister for påmelding av bidrag. Derfor kan ikke f.eks. Tone Damli Aaberge, som ble nummer to i den norske finalen, steppe inn hvis han skulle bli syk, sier presidenten i den norske MGP-klubben, Morten Thomassen til Seher.no.
Alexander Rybak har tidligere uttalt at han typisk "blir syk når det gjelder", men såvidt MGP-veteran Thomassen vet har det ennå ikke skjedd at en deltaker har måttet kaste inn håndklet på grunn av sykdom.
- Følelsen av "The show must go on" er nok sterk. Jeg vet at svenske Tommy Körberg i 1988 stod over generalprøven på grunn av stemmeproblemer. Og i 1969 hadde den franske deltageren mistet stemmen, så hun sang ikke under noen av øvingene før finalen. Men begge gjennomførte til slutt.
Så hva om Alexander Rybak mister stemmen...
- Skulle det verste skje, så kan vel i teorien koristene ta over og synge låta, for de blir jo drillet i den. Men så lenge Alexander forbereder seg på at det blir et hardkjør i Moskva, så tror jeg han vil klare seg fint, sier Thomassen.
Selv har Grand-Prix-klubbens president stor tro på at Rybak kan gå helt til topps i finalen 16. mai, hvis han holder seg frisk.
- Han kommer til å sjarmere alle, og siden finalen ikke er ferdig før etter klokka tolv, så kan det bli en ekstra grunn for oss nordmenn å feire 17. mai i år, sier han forventningsfullt til Seher.no.
Har du et kjendistips? Tips oss på seher@seher.no eller ring vår tipstelefon 93076767!
LES OGSÅ: - Tør ikke reise hjem