AU DA!: Lengdehopperen Salim Sdiri får spydet til finnen Tero Pitkamäki i siden under friidrettstevnet i Roma i juli i fjor.
AU DA!: Lengdehopperen Salim Sdiri får spydet til finnen Tero Pitkamäki i siden under friidrettstevnet i Roma i juli i fjor.
SMERTE: Bildet av spyddommeren Lia Mara Lourenco, som fikk et spyd gjennom foten ble kåret til årets bilde i 2006.
Foto: REUTERS
SMERTE: Bildet av spyddommeren Lia Mara Lourenco, som fikk et spyd gjennom foten ble kåret til årets bilde i 2006.

Herregud, så vondt!

Her er idrettsskadene vi aldri glemmer. Vi advarer mot sterke bilder!
 
Annonse
Annonse
 
Annonse
Del på facebook
Vil du motta Seoghør.nos nyhetsvarsel?
Se videoer og bildespesial nederst i saken!

SEHER.NO: Benbrudd, stygge fall og langvarige skader. Idretten er et blodig alvor!

Fotballspillere, hoppere, lengdehoppere. Ja, alle kan pådra seg stygge skader på idrettsbanen, og noen ganger slipper selv ikke funksjonærene unna.

Fredag er det klart for Bislett games igjen, og heller ikke her har man sluppet unna ulykker, og da særlig i spydkast.

Under Bislett Games i 1994, ble spyddommer Håkon Lund truffet i armen av et spyd, Lund slapp heldigvis fra hendelsen uten alvorlig skader. Også 22 år tidligere, i 1972, ble en funksjonær truffet av spydet - den gang i magen.

Under friidrettstevnet i Roma i juli i fjor var ulykken ute igjen. Tero Pitkämäki skled i tilløpet og spydet hans kom helt ut av kurs. Men publikum, Pitkämäki og millioner av TV-seere som skrekkslagne vitner ble den franske lengdehopperen Salim Sdiri spiddet av spydet. Sdiri fikk spydet i siden og ble straks fraktet til sykehus.

- Jeg fikk en kvalm følelse, og det var ikke så gøy å kaste etter noe sånt, sa Andreas Thorkildsen til NRK

La oss håpe Bislett games slipper unna lignende ulykker i år...

Som oftest er det imidlertid bare utøverne selv som får svi på idrettsbanen.

Rosenborg-spilleren Per Ciljan Skjelbred (20) pådro seg brudd i begge beina i leggen etter at han ble taklet stygt av Olympiakos-spilleren Ieroklis Stoltidis i en Champions League-kamp i 2005.

Ett år etter innrømmet Skjelbred at det hadde vært tøft å komme tilbake, og i et intervju med trønder-avisa i fjor fortalte fotballspilleren at han for alltid kommer til å huske taklingen.

- Jeg tenker ikke mer på skaden i kamp, men jeg vil aldri glemme hendelsen.

Skjelbred syntes det var "helt jævlig" å se bildene av den stygge skaden til tidligere Drammen-spiller Geir Oustorp (37).

Mange satt sjokkerte foran TV-en i 2006 da Oustorp brakk foten tvers av under en håndballkamp mot Sandefjord.

Bildene av den knekte foten var på forsiden av alle landets aviser. Selv orket ikke Oustorp å se bildene.

- Jeg har avisen med bildene og en tv-kanal tilbød meg å se videoen fra hendelsen. Det har jeg ikke orket, sa Oustorp til Nettavisen fra sykesenga.

Men de to nordmennene er langt fra de eneste idrettsutøverne som har opplevd å skade seg stygt på idrettsbanen.

Se noen av idrettens styggeste ulykker nedenfor: (Vi advarer igjen mot sterke bilder)
Geir Oustorp brekker foten i en håndballkamp:

 

Bjørn Einar Romøren faller stygt i hoppbakken:



Aksel Lund Svindal faller stygt i Beaver Creek:



En Olympiakos-spiller setter inn en grusom takling mot Rosenborgs Per Ciljan Skjelbred:



Tsjekkeren Jan Mazoch faller stygt i hoppbakken i Zakopane:

 

Lengdehopperen Salim Sdiri fikk spydet til den finske spydkasteren Tero Pitkamäki i ryggen:



Arsenals Eduardo blir taklet stygt av Birminghams Martin Taylor:




Østerikske Herman Maier faller stygt under utforrennet i Nagano-OL. Er tilbake i bakken samme dag (!) og tar gullmedalje noen dager senere:





Se bilder av alle de dramatiske ulykkene nedenfor:

Herregud, så vondt!
1 av 15
Neste 
 Forrige
Klikk for neste
STYGT FALL: Bjørn Einar Romøren mistet kontrollen og falt stygt i hoppbakken i Val di Fiemme tidligere i år.
 
6 7 8
Annonse

Alle de siste sakene
NORSKE KJENDISER
JETZ
KONGELIGE
TV OG FILM